Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Materiały video

20lecie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej RP
Relacja z uroczystości obchodów 20lecia powstania gdyńskiej Brygady LMW. Babie Doły - 2014.
Era Migów
Mamy ambitne plany stworzenia filmu próbującego choć pokrótce opowiedzieć o historii samolotów MiG w Polsce, a w szczególności w lotnictwie MW i 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Mimo, że posiadamy dużo materiałów archiwalnych VHS, to często są one złej jakości. Nie posiadamy też materiałów filmowych dotyczących pierwszych MIG-ów (LIM-1. LIM-2, UTMiG-15, LIM-5, LIM-6, MiG-19).

Bardzo prosimy o kontakt osoby dysponujące takimi materiałami (prawdopodobnie na taśmach 8 lub 16 mm). Przyjmiemy też z otwartymi ramionami każde ciekawe i dobre technicznie ujęcie, które może wzbogacić taki film.

Trzymajcie kciuki! :-)
Współpraca SH-2G z niemiecką fregatą
Blisko 30 operacji - startów i lądowań - na pokładzie niemieckiej fregaty FGS Schleswig-Holstein wykonała  25 września 2013 r. załoga śmigłowca pokładowego SH-2G z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. Do wspólnych ćwiczeń na Bałtyku doszło w wyniku...
PIA B777 over the Moon
Niecodzienne ujęcie samolotu i...
ANAKONDA-12
Videorelacja z ćwiczeń ANAKONDA-12 odbywających się między innymi na poligonie w Ustce...
Między niebem a Wisłą - V Płocki Piknik Lotniczy
Przedstawiamy Wam film o V Płockim Pikniku Lotniczym - jedyny w swoim rodzaju dokument zawierający niepowtarzalne i nigdzie dotąd niepublikowane ujęcia. Ręką naszego montażysty...
Zwalczanie Okrętów Podwodnych
Zwalczanie okrętów podwodnych to temat kolejnego filmu o lotnictwie morskim przygotowanego przez naszą redakcję. To jedno z głównych zadań...
SAR 2011
Poszukiwanie rozbitków i koordynacja akcji ratowniczej na morzu to główne zadanie samolotu patrolowego Bryza w ćwiczeniu z jednostkami Morskiej...
MiGi-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego na ćwiczeniach BRTE X
Kilka MiGawek z ćwiczeń BRTE X 2011 które odbyły się w listopadzie 2011r. nad terytorium państw nadbałtyckich...
W3-RM Anakonda w akcji - ratownictwo lądowe
Film przedstawia starty i lądowania śmigłowca Marynarki Wojennej W-3RM Anakonda, którego...
MiG-29 z B-8
MiG-29 z wyrzutniami pocisków niekierowanych...
20lecie Straży Granicznej RP
Materiał wideo z obchodów 20lecia...
Polskie MiGi-21 - Gdynia Babie Doły
Film przedstawia samoloty MiG-21Bis i MiG-21UM podczas lotów...
Flying Test One
Na pierwszy ten nostalgiczny dzień listopada, przedstawiamy Wam widoki, które ciężko dostrzec gołym okiem...
MiG-29 na hamowni
Na filmie przedstawiamy test nowych silników RD-33 zainstalowanych...
Pirat - Korne 2011
Rozpoczęcie sezonu 2011 w Kornem koło Kościerzyny...
50000
50000 - ten film stworzyliśmy dla Brygady Lotnictwa MW z okazji 50000 odwiedzin ich strony internetowej. Życzymy dalszego dynamicznego rozwoju medialnego i zapowiadamy kolejny projekt na 100 tysięcy odwiedzin!
Dwumilionowy Pasażer - cz.1
Rok 2010 zaczął się w Porcie Lotniczym Gdańsk trudnymi warunkami zimowymi.
Intensywne i długotrwałe opady śniegu, dzięki sprawnej pracy służb utrzymania lotniska nie przeszkodziły jednak w uzyskaniu bardzo dobrych wyników w obsłudze pasażerów już na początku roku.


Dwumilionowy Pasażer - cz.2
Wiosna to czas, gdy wszystko budzi się do życia. W Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy to także czas, gdy dodatkowo można przyspieszyć prace inwestycyjne. Milionowego pasażera obsłużono w roku 2006. Już cztery lata później zwiększono ten wynik dwukrotnie! Port lotniczy musi się rozwijać, aby obsłużyć ten szybki wzrost ruchu pasażerskiego.
Dwumilionowy Pasażer - cz.3
Latem szczególnie na lotnisku jest bardzo gorąco. Jest to okres największej liczby operacji lotniczych w porównaniu z innymi porami roku. W tej części filmu można przyjrzeć się z bliska jak wygląda obsługa statków powietrznych na płycie Portu Lotniczego Gdańsk.
Dwumilionowy Pasażer - cz.4
Część czwarta i zarazem ostatnia filmu obrazującego wszystkie pory roku na lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Rębiechowie. Jesienią 2010 obsłużono w ciągu roku po raz pierwszy w historii Portu Lotniczego Gdańsk dwumilionowego pasażera. Na pokładzie Embraera 175 z dwumilionowym pasażerem znajdował się także Gość Honorowy - patron naszego lotniska, Prezydent Lech Wałęsa.
Szybki przegląd wydarzeń
Krótka prezentacja wydarzeń minionego roku.
Szkolenie - Modlin - 1988r
Przedstawiamy materiał wideo zripowany z kasety VHS, który został zarejestrowany w Modlinie w roku 1988. Na filmie przedstawiona jest zbiórka ekip na płycie lotniska w Modlinie tuż przed rozpoczęciem lotów szkolnych, zajęcia teoretyczne w salach wykładowych oraz życie ośrodka szkoleniowego.
Film udostępnił nam kpt.pil. Bogumił Kania
Zapraszamy do oglądania.

Święto 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej MW
Film zrealizowany podczas ćwiczeń do pikniku lotniczego w Siemirowicach oraz w trakcie samego święta Kaszubskiej Eskadry. Główną atrakcją pikniku była trzecia edycja zawodów na celność zrzutu tratwy ratunkowej (a w zasadzie jej imitatora) z pokładu samolotu An-28 Bryza. Taki manewr wykonuje się podczas faktycznej akcji ratowniczej na morzu, kiedy załoga samolotu, po wykryciu rozbitków zrzuca im tratwę ratunkową. Zawody pokazują wysokie umiejętności naszych pilotów w precyzyjnym pilotażu, niezbędnym do prawidłowego wykonania takiego zadania w czasie akcji ratowniczej. Zrzut tratwy wykonywany jest przy prędkości 200 km/h z wysokości 100 metrów. Załoga musi uwzględnić kierunek i siłę wiatru oraz prędkość spadania tratwy. Podczas rzeczywistej akcji ratowniczej tratwa ważąca około 60 kg powinna znaleźć się w odległości do 50 metrów od rozbitka po stronie zapewniającej samoczynne dryfowanie w kierunku poszkodowanego.
MIG-29 jako Mirage
Pewnego bardzo gorącego dnia na lotnisku w Malborku...
Biało Czerwone Iskry nad polami Grunwaldu
17 lipca 2010 r. zespół akrobacyjny Biało Czerwone Iskry wykonał po raz pierwszy w historii przelot ze smugaczami nad polami Grunwaldu (na zakończenie rekonstrukcji bitwy w 600 lat po najsłynniejszej naszej bitwie).
Zespół "Biało-Czerwone Iskry" został utworzony w 1969 roku w 60. Lotniczym Pułku Szkolnym w Radomiu. Nosił on wówczas nazwę "Rombik" i tworzyły go 4 samoloty TS-11 "Iskra".
W 1991 roku nazwa zespołu została zmieniona na "Zespół Akrobacyjny Iskry", a samoloty zostały przemalowane w barwy narodowe według projektu ppłk. pil. inż. Ireneusza Fibingera. W 2000 roku, w związku z reorganizacją polskiego lotnictwa, zespół został przeniesiony do Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Dęblinie. Zostały także zmienione logo i nazwa zespołu -- na "Biało-Czerwone Iskry".
Lotnicy w wodzie
Personel latający 28. Puckiej Eskadry Lotniczej podczas praktycznego treningu na wodach Zatoki Gdańskiej z użycia środków ratunkowych.
Życzenia od aviatem.pl na 90 rocznicę powstania lotnictwa Marynarki Wojennej - oby te środki nigdy nie były naprawdę potrzebne!
W filmie występuje bosman sztabowy Dariusz Szymański, który dwa miesiące później zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku na lotnisku w Gdyni Babich Dołach podczas przygotowań do objęcia dyżuru ratowniczego.
Obowiązki ratownika wykonywał z pokładu śmigłowców Mi-2RM, Mi-14PS i W-3RM ?Anakonda". Jego ogólny nalot wynosił prawie 980 godzin. Uczestniczył w wielu akcjach ratowniczych na morzu i lądzie. Za udział w akcji ratowania powodzian w 1997 roku został odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność.
Jego pamięci poświęcamy ten film.
AVIATEAM.PL
EC 135 dla HEMS z Gdańska
Uroczystość przekazania śmigłowca EC 135 bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku.
Eurocopter EC 135 to lekki dwusilnikowy śmigłowiec, który w porównaniu z jego wysłużonym poprzednikiem wykorzystywanym do tej pory w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym (Mi-2) jest szybszy, ma większy zasięg (promień działania zespołu HEMS zwiększy się z 60 do 90 km) i może latać w nocy.
Małe rozmiary i mniejsza średnica łopat ułatwiają lądowanie w trudnym terenie.
Każdy szczegół kabiny medycznej jest efektem wielu przemyśleń i analizy doświadczeń lekarzy i ratowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zwrócono nawet uwagę na odpowiedni system oświetlenia w kabinie medycznej ułatwiający ocenę stanu pacjenta. Sprzęt medyczny znajdujący się na wyposażeniu stawia ten śmigłowiec na równi z karetkami specjalistycznymi.
Zespoły HEMS w Polsce będą miały łącznie w dyspozycji 23 takie maszyny.
Koszt jednego EC 35 to ok. 22 mln złotych.
SH-2G Super Seasprite w porcie
Start śmigłowca SH-2G Super Seasprite 28 Puckiej Eskadry Lotniczej z pokładu fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski zacumowanej w Porcie Marynarki Wojennej w Gdyni.
Warunki pogodowe nie pozwoliły załodze bezpiecznie przebazować się na macierzyste lotnisko po manewrach i śmigłowiec powrócił na pokładzie fregaty do portu. Operacje startów i lądowań śmigłowców SH-2G na pokład fregat odbywają się zwykle na morzu. Tym razem wyjątkowo start odbył się z okrętu zacumowanego w porcie.
Mi-14PS

Ostatni Lot 1016
W czwartek 14 stycznia 2010 r., należący do 29 Darłowskiej Eskadry Lotniczej, śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy Mi-14PS o numerze burtowym 1016 odbył swoje ostatnie loty.