Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Odszedł kolejny członek MKSL w Gdyni

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2014-11-07 Autor: Kirschenstein Krzysztof

Dziś znowu mam przypadł mi smutny obowiązek powiadomienia na łamach naszego portalu o śmierci kolejnego członka Morskiego Klubu Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Oddział Morski w Gdyni mł. chor. rez. Ratownika 18 Eskadry Lotnictwa Łącznikowego MW z Babich Dołów - Henryka Wnuczka.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 8 listopada 2014 roku o godz. 13.00 w kościele garnizonowym w Gdyni - Oksywiu.

Henryk Wnuczek urodził się 22 października 1946 roku w miejscowości Ogroble powiat Wieluń. Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1962 roku rozpoczął służbę (jako młodociany), w Podoficerskiej Szkole Zawodowej im. Rodziny Nalazków w Elblągu, po ukończeniu której w 1965 roku ze specjalnością mechanik samolotowych urządzeń radiolokacyjnych został skierowany do Centrum Szkolenia Lotniczego w Modlinie. Tam obsługiwał samoloty MiG-21PF, jednocześnie pobierając naukę w Liceum Ogólnokształcącym. W między czasie ukończył kurs ratownictwa wodnego i płetwonurka. W roku 1972 roku został przeniesiony do 18 Eskadry Lotnictwa Łącznikowego MW na stanowisko ratownika morskiego w załodze śmigłowca Mi-2RM.

Uczestniczył w wielu akcjach ratowniczych na morzu podnosząc rozbitków i rannych. Sukcesywnie podnosił swoje kwalifikacje zawodowe. W jednej z akcji blisko wyspy Bornholm wobec awarii podnośnika na śmigłowcu musiał przez wiele godzin pozostawać na łasze bez zabezpieczenia z powietrza.

W Eskadrze pełnił również nieetatowo funkcje instruktora WF, zdobywając trzykrotnie Puchar dla najlepszego instruktora nieetatowego WF w Marynarce Wojennej, zaś dla swojej eskadry, również trzykrotnie Puchar w zawodach sportowo-obronnych Marynarki Wojennej.

W 1989 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę po wylataniu około 1400 godzin w powietrzu. Henryk Wnuczek w uznaniu za ofiarną służbę oraz wzorowe pełnienie obowiązków został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, złotym medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" oraz srebrną odznaką im. Janka Krasickiego.

Całej Rodzinie Zmarłego redakcja Aviateam.pl składa serdeczne wyrazy współczucia.


Tekst i zdjęcia Krzysztof Kirschenstein

58
26