Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Niedziela na wojskowo, czyli Cougar i Fennec na gdańskim lotnisku

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-04-04 Autor: Franczyk Michał

3 kwietnia 2011 roku, na lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku wylądowały dwa dość mało spotykane w naszym kraju śmigłowce wojskowe. Jako pierwszy przed godziną siedemnastą przyleciał Aerospatiale/Eurocopter AS-532UL Cougar należący do Francuskich Sił Powietrznych. Po wylądowaniu załoga zabezpieczyła śmigłowiec na płycie lotniska i udała się na miejsce przeznaczenia. Dwie godziny później nad gdańskim pasem startowym pojawił się śmigłowiec duńskich Wojsk Lądowych Aerospatiale AS-550C2 Fennec. Podobnie jak w przypadku pierwszego śmigłowca załoga zabezpieczyła maszynę i udała się do miejsca docelowego. Oba śmigłowce spędzą na płycie gdańskiego lotniska noc, aby nad ranem polecieć dalej.

AS-532 Cougar to dwusilnikowy, średni, wielozadaniowy śmigłowiec wyprodukowany przez Francję jako zmodernizowana wersja militarna cywilnego śmigłowca Eurocopter AS332 Puma. Wersja UL, którą mieliśmy okazje dziś oglądać, jest najdłuższą odmianą Cougara zasilaną przez dwa silniki turboodrzutowe o mocy 1185 kW. Śmigłowiec poza dwuosobową załogą jest w stanie zabrać do 29 żołnierzy z ekwipunkiem lub razie potrzeby transportu medycznego 6 rannych osób na noszach plus 10 siedzących. Podobnie jak inne wersje Cougar jest w stanie przenosić  ładunki podwieszone pod kadłubem nieprzekraczające 4,5 tony wagi. W zależności od zapotrzebowania może być także uzbrojony w różne rodzaje broni niekierowanej. Jest w stanie przelecieć  573 kilometry na pułapie 3450 m z prędkością maksymalną 249 km/h.

AS-550C2 Fennec  jest to lekki , jednosilnikowy, uniwersalny śmiłowiec wojskowy wyprodukowany przez Eurocoptera na bazie cywilnego modelu AS350 Ecureuil. Jest przystosowany do przenoszenia różnego rodzaju broni od karabinów maszynowych po torpedy, ale głównie służy do celów transportowych i szkolnych. Na pokład poza dwuosobową załoga zabiera do 4 pasażerów. Może przelecieć 648 kilometrów na wysokości 5280 m z prędkością 246 km/h.

Michał Franczyk

64
63