Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Narodowe Muzeum Lotnictwa w Kijowie

Kategoria: Z podróży lotniczych Utworzony: 2009-11-27 Autor: Godlewski Krzysztof

Muzeum otwarto do zwiedzania we wrześniu 2003r. pod dyrekcją Jurija Ziatdinovra. Jest to jedno z najnowocześniejszych muzeów na Ukrainie posiadające oprócz bogatej wystawy statycznej nowoczesne ekrany interaktywne. Każdy dział w muzeum koncentruje się na określonym okresie czasu. Na wystawie stoi około 70 samolotów lotnictwa z okresu sowieckiego, są tam - Tupolew, Jakowlew, Iljuszyn, Antonow, Suchoj, MiG, Kamov, Mill i Berev.

Są także rzadko spotykane samoloty MIG-15UTI i MIG-1M. Terem muzeum obejmuje 15 hektarów na terenie lotniska Kijów - Żuliany. Jedyny problem to komunikacja publiczna, która nie dowozi w żaden sposób pod bramy muzeum. Najwygodniej dostać się z centrum Kijowa jadąc czerwoną linią metra do stacji Shuliavska a potem trolejbusem 21 lub autobusem 185 lub 463? do parku przy Prospekcie Powitroflotsbkim, a stamtąd ulicą Narodnogo Opolczenna około 10min spacerem.

Wejście do muzeum kosztuję 8 hrywien, a zezwolenie na fotografowanie 5 hrywien. Muzeum czynne jest od środy do niedzieli od 1 kwietnia do 1 listopada w godzinach 10-19, zimą od środy do niedzieli 10-16.

tekst: Krzysztof Godlewski; zdjęcia Marek Purat.
59
50