Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Kolejna akcja ratownicza na Bałtyku

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2010-06-10 Autor: Franczyk Michał

Dzisiaj (czwartek, 10 czerwca) załoga śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej została skierowana do akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował ranny mężczyzna ze statku Santa Barbara znajdującego się kilkanaście mil morskich od brzegu. Mężczyzna, pod opieką lekarza pokładowego, został przetransportowany śmigłowcem do Szpitala MW w Gdańsku Oliwie.

 O godzinie 15:17 służby operacyjne Marynarki Wojennej otrzymały sygnał, że pomocy potrzebuje ranny mężczyzna na statku Santa Barbara, który był na pozycji około 18 mil morskich na północ od Łeby. Z informacji przekazanych służbom ratowniczym wynikało, że doznał on poważnego urazu nogi.  O godzinie 15:34, z lotniska MW w Gdyni Babich Dołach, do akcji wystartował śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej W3RM Anakonda. Po niespełna 30 minutach lotu śmigłowiec osiągnął rejon akcji. Załoga przystąpiła do operacji podjęcia rannego mężczyzny. Na pokład statku zszedł ratownik. Następnie, rannego mężczyznę, podjęto w noszach na pokład śmigłowca.

 Mężczyznę podjęto na pokład Anakondy o godzinie 16:13. Następnie pod opieką lekarza pokładowego został on przetransportowany do Szpitala MW w Gdańsku Oliwie. O godzinie 16:45 śmigłowiec wylądował na przyszpitalnym lądowisku. Mężczyznę, przytomnego i w stanie dobrym, przekazano obsadzie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Po przeprowadzonej akcji, śmigłowiec powrócił na swoje macierzyste lotnisko w Gdyni Babich Dołach. Załoga odtworzyła gotowość dyżurną.

Skład załogi śmigłowca Anakonda:
 -por. mar. pil. Adam SOŁOPA (dowódca załogi);
 -kpt. mar. pil. Mariusz KONOPKA (II pilot);
 -por. mar. Mariusz JASIŃSKI (lekarz pokładowy);
 -mł. chor. mar. Grzegorz BURAKOWSKI (ratownik);
 -chor. sztab. mar. Ireneusz RACZYŃSKI (technik pokładowy).

Źródło www.bl.mw.mil.pl
58
59