Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Casa w Akcji "'Serce"

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2013-05-07 Autor: Franczyk Michał

W poniedziałek 6 maja załoga samolotu transportowego Casa C-295, najnowszej tego typu maszyny w Siłach Powietrznych RP z numerem 025, z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonała drugą w tym roku misję transportu organów do przeszczepu - Akcję "Serce"

Maszyna dowodzona przez pułkownika pilota Jacka Łazarczyka wystartowała po godzinie 19.00 z krakowskich Balic, by po ponad godzinnym locie wylądować na lotnisku w Gdańsku. Na pokładzie transportowca byli lekarze z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, którzy pobrali i zabrali na pokład narządy, w tym serce przeznaczone dla oczekujących na przeszczep pacjentów z drugiego końca kraju. Krótko po północy, kiedy to operacja się zakończyła i lekarze karetką na sygnale wrócili na lotnisko, samolot z bardzo cennym ładunkiem wystartował z Gdańska w drogę powrotna do Krakowa. Łącznie w obie strony lotnicy spędzili w powietrzu 2,5 godziny.

Jest to druga tego typu akcja w tym roku z wykorzystaniem samolotu Sił Powietrznych RP C-295. Pierwsza miała miejsce 20 kwietnia, kiedy to krakowscy lotnicy przetransportowali serce od dawcy z Poznania do biorcy- pacjenta Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

W roku ubiegłym lotnicy Sił Powietrznych uczestniczyli w 12 Akcjach "Serce", z czego siedem razy na pokładzie Casy, a pięć na pokładzie samolotu M-28.

Źródło: Siły Powietrzne RP
www.sp.mil.pl
Fot. Krzysztof Godlewski, Michał Franczyk
67
44