Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

BRTE X z udziałem 22 BLT z Malborka

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-11-26 Autor: Godlewski Krzysztof

22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku wzięła udział w ćwiczeniach BRTE X , które przeprowadzono w dniach 21-23 listopada 2011 r. na terytorium państw nadbałtyckich.Ćwiczenia te, prowadzone od 2008 r.,  są zaawansowanym treningiem dla państw angażujących swoje siły i środki na rzecz NATO Integrated Air Defence System (NATINADS). BRTE X ma na celu podniesienie interoperacyjności jednostek lotniczych oraz doskonalenie procedur Air Command & Control (C2), a także zaprezentowanie solidarności NATO z republikami bałtyckimi (Estonią, Litwą i Łotwą). Dodatkowo BRTE promuje integrację sił i środków sił powietrznych tych państw w NATINADS.


W niedzielę trzy malborskie MiG-i pod dowództwem ppłk pil. Leszka Błacha przebazowały się na lotnisko Šiauliai (pol. Szawle)  na Litwie.

Zgodnie z założeniami ćwiczenia para malborskich myśliwców realizować miała walki powietrzne (2v2) z samolotami Królewskich Sił Powietrznych Danii (2xF-16) oraz dwoma F-15 należącymi do Amerykańskich Sił Powietrznych.
Loty odbywały  się  w przestrzeni powietrznej państw zaangażowanych w to ćwiczenie i prowadzone były pod stałą kontrolą wojskowych i cywilnych służb ruchu lotniczego według procedur obowiązujących w okresie pokoju.Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne pierwszego dnia odwołano wszystkie misje. W następnym dniu treningu odbyła się jedna misja z udziałem Mig-a 29, który wziął udział w walce z dwoma duńskimi F-16. Niestety, zła pogoda uniemożliwiła wykonanie pozostałych misji. W środę (23 listopada) wszystkie samoloty powróciły do Malborka.

W misji uczestniczyło 5 pilotów oraz 17 osób personelu technicznego i zabezpieczającego.

Tekst mjr Krzysztof Stobiecki
Zdjęcia por. Marcin Zołotucho
79
55