Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Święto Lotnictwa Polskiego

Kategoria: Piloci Polskich Sił Powietrznych Utworzony: 2012-08-29 Autor: Kirschenstein Krzysztof

Jak wiele wrażeń łączy się z datą 28 sierpnia, nazywaną
przez nas umownie Świętem Lotnictwa... To dla nas, Polaków, dzień historyczny; dzień szczególny dla Lotnictwa Polskiego. Parada samolotów, która majestatycznie przedefilowała nad piękną i uroczyście udekorowaną Warszawą w dniu 28 sierpnia 2012 roku składała się ze skromnego sznura samolotów odrzutowych. Samoloty TS-11 Iskra tradycyjnie wyhaftowały na niebie biało - czerwoną flagę, odświętny symbol narodowej dumy. Płynnie i niemal bezgłośnie piloci przelecieli po niebie, podkreślając raz jeszcze odwagę, ofiarność i bezgraniczne oddanie Ojczyźnie.

Cechy te pozostały takie same jak dawniej, ale umiejętności, stopień wyszkolenia taktyczno - bojowego, zasób wiedzy - wzrosły dziś już nieporównywalnie. Piloci... Ileż to słów trzeba użyć, aby określić ich zalety i wartości bojowe. Młodzi, zdrowi i szalenie odważni, z fantazją iście ułańską, niezależni, a jednak gotowi wykonywać rozkazy przełożonych bez słowa sprzeciwu... Zawsze możemy podziwiać ich nienaganną kulturę, pogodę ducha oraz opanowanie. Swym wyglądem w stalowych i marynarskich mundurach z lotniczą gapą budzą u wszystkich zawsze uznanie i respekt, a jeśli ktoś powie czy napisze, że są naprawdę wspaniali - myślę, że nie pomyli się w tym określeniu i nie będzie to czysta kokieteria. Ich zawód przecież nie należy do łatwych, wymaga bowiem często ogromnego wysiłku i dużych umiejętności.

Zawód pilota wojskowego, cywilnego czy sportowego jest wielką przygodą, o której marzą na co dzień nieprzerwanie tysiące entuzjastów; tych nie zrażają trudności czy też przeszkody, które będą musieli pokonać, aby wznieść się w przestworza niczym mityczni Ikar i Dedal. Wiedzą, że o służbie w powietrzu decydują nie tylko zdrowie i nabyte umiejętności pilotażowe, ale potrzebne jest również zamiłowanie do latania. Jak mawiają sami piloci, potrzebne jest po prostu serce lotnicze, a kto tego serca nie ma, ten nie sprosta codziennym zadaniom stawianym pilotom myśliwskim czy szturmowym. Dziś w dobie supertechniki, samolotów bezzałogowych wciąż najwartościowszym kapitałem w naszych siłach powietrznych są ludzie; to Oni są cenniejsi niż najwyżej wyceniony sprzęt. To od ich gruntownej wiedzy, operatywności działania i bezwzględnego wykonywania rozkazów, szacunku dla podwładnego i przełożonego, dla ich pracy, zależy sprawność naszego systemu obrony powietrznej. Pamiętajmy nie tylko w dniu ich Święta, że najwyższe wartości ludzkie i cechy, jak odwaga, opanowanie, waleczność, bohaterstwo były kiedyś utożsamiane właśnie z pilotem myśliwskim. 28 sierpnia również upamiętnia nam wszystkim zarówno lotników poległych w czasie wojny, jak i tych, którzy zginęli lub umarli już w czasie pokoju. Pamiętajmy o nich!

Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego wszystkim polskim lotnikom oraz ludziom lotnictwa życzymy wytrwałości w realizacji lotniczej pasji latania oraz dużo zdrowia, optymizmu w życiu codziennym i w pracy zawodowej, a przede wszystkim wysokich i bezpiecznych lotów.

                                                                                                           Redakcja Aviateam.pl


tekst Krzysztof Kirschenstein

zdjęcia z archiwum autora