Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Wiecha na terminalu T2 na Rębiechowie

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2011-06-27 Autor: Godlewski Krzysztof

Nowy terminal pasażerski jest jednym z najważniejszych elementów realizowanego największego w historii programu inwestycyjnego, wartego około 400 milionów złotych.

Już w 2012 roku wraz z obecnym terminalem T1, nowy terminal T2 pozwoli gdańskiemu lotnisku osiągnąć roczną przepustowość sięgającą 5 milionów pasażerów.
Całkowity koszt budowy oraz wyposażenie we wszystkie systemy terminalu T2 wynosić będzie ponad 240 mln złotych. Podzielona na trzy kondygnacje naziemne oraz jedną podziemną powierzchnia terminalu T2 wynosić będzie 39 tys. m. kw. Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, aby możliwa była jego rozbudowa w kolejnych etapach w miarę rosnącego ruchu pasażerskiego. Najbardziej charakterystycznym elementem stało-szklanej konstrukcji nowego budynku będzie dach w swoim kształcie nawiązujący do fal morskich. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum dwóch firm - BUDIMEX SA i Doraco sp. z o.o.

Na chwilę obecną zakończono montaż konstrukcji stalowej hali terminalu T2 oraz ułożono blachę trapezową na dachu. Wykonano stan surowy czterech klatek schodowych zewnętrznych wraz z konstrukcją stalową pomostów prowadzących z hali odlotów na płytę lotniska i łączących klatki z budynkiem terminalu.

Równolegle w poziomie piwnicy i powyższych pięter trwają prace wykończeniowe. Ponadto na parterze rozpoczęto układanie płyt granitowych holu głównego. Najbardziej zaangażowane są prace w rejonie bagażowni, która zostanie przekazana wykonawcy systemu bagażowego 15 sierpnia 2011 roku. Prowadzone są też prace przy montażu zewnętrznych fasad aluminiowo – szklanych, których zakończenie planowane jest na 30 września tego roku.

Jednocześnie wewnątrz obiektu prowadzone są prace instalacyjne związane z montażem:
•    okablowania i osprzętu instalacji elektrycznych i teletechnicznych;
•    kanałów, rur instalacji wentylacji i klimatyzacji;
•    rurociągów instalacji wod.-kan., tryskaczowej i hydrantowej.

Na ukończeniu są roboty sieciowe, tj. sieć kanalizacji deszczowej, sanitarnej, wodociągowej i teletechnicznej. Rozpoczęły się roboty drogowe przy budynku terminalu T2. W lipcu rozpocznie się też montaż szybów wind panoramicznych oraz zainstalowane zostaną schody ruchome prowadzące z poziomu „±0” na  „+1”.

Do wykonania w ciągu najbliższych miesięcy pozostają roboty związane z montażem sufitów w hali głównej, fasad wewnętrznych, prace wykończeniowe i wyposażeniowe poszczególnych pomieszczeń.

Wszystkie prace związane z kontraktem głównym idą zgodnie z planem i zgodnie
z umową pomiędzy wykonawcą a PLG muszą zakończyć się do 24 lutego 2012 roku.

Dodatkowe informacje:
Adam Skonieczny
Kierownik Działu Analiz Ekonomicznych i Marketingu
Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy
(58) 348-11-45


41
46