Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Terminal T2 w Gdańsku - ceremonia otwarcia

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2012-04-01 Autor: Godlewski Krzysztof

Nowy terminal w Gdańsku Rębiechowie został oficjalnie otwarty w ostatnim dniu marca 2012 r. Nie będę pisał o jego aspektach technicznych, bo o tym można przeczytać w wielu innych mediach lub na stronie portu lotniczego www.airport.gdansk.pl. Skupię się na przebiegu samej ceremonii otwarcia oraz kwestiach czysto praktycznych dla przyszłych użytkowników T2, czyli dla wszystkich nas.

Ceremonia otwarcia odbyła się w godzinach wieczornych; doskonałe oznakowanie dojazdu oraz pomoc służb wsparcia logistycznego doprowadziły nas do parkingu dla gości bez najmniejszego problemu. Mimo że mamy już wiosnę, to pogoda tego wieczoru była iście zimowa, temperatura bliska zera i intensywnie padający śnieg. Niemniej jednak taka aura wpisała się również pozytywnie w kompozycję ceremonii, gdyż światła ogromnych jupiterów tworzących iluminację przed gmachem T2 pięknie rozświetlały padające płatki
śniegu, dając miły dla oka, niezwykły efekt.

Wchodzimy do gmachu nowego terminalu; mnóstwo zaproszonych gości, wszechobecne światła, szampan i nastrojowa muzyka w tle. Wszędzie dużo przestrzeni, każdy metr powierzchni przemyślanie zagospodarowany, wysokiej klasy wykończenia i mimo wielkogabarytowych rozmiarów swoista przytulność.

Kolejka do szatni, pozostawienie nakrycia wierzchniego i włączamy się do biesiady, do programu najważniejszej uroczystości od wielu lat na gdańskim lotnisku - ceremonii otwarcia Terminalu 2. Konferansjer zaprasza do zajęcia miejsc i oto rozpoczyna się historyczna chwila, na którą wszyscy czekali. Głowy w górę! Na sklepieniu dachu niczym na ekranie kina wyświetlona została prezentacja multimedialna ukazująca pierwszy (wirtualny) przylot jak najbardziej prawdziwej załogi do nowo otwieranego terminalu. Załogę ową tworzyli najznamienitsi goście tego wieczoru z prezydentem Lechem Wałęsą na czele. Jak na załogę samolotu przystało, każdy jej członek wszedł do terminalu w czapce kapitańskiej.

Czas przemówień, podziękowań, wyróżnień osób, które wniosły najwięcej w budowę tego obiektu i rozpoczynamy część imprezy - nazwijmy to -  dla ducha. Ceremonię otwarcia uświetnił występ grup teatralnych. Aktorzy wcielili się w pasażerów różnych nacji i kultur. Przez chwilę można było zobaczyć czynne stanowiska odpraw, usłyszeć zapowiedź spikerki podającej informacje o odlotach/przylotach i poczuć namiastkę tego, co już od 6 kwietnia stanie się faktem. Wtedy bowiem zostaną obsłużeni pierwsi pasażerowie w nowo oddanym gmachu. Na zakończenie pierwszej części otwarcia została odsłonięta rzeźba przedstawiająca "Skrzydła Wolności". Ów obiekt znajduje się na parterze w zachodniej części T2.

W dalszej części programu znalazło się coś dla ciała, czyli część bankietowa. Na pierwszym piętrze T2 znalazły miejsce stanowiska cateringowe. Można było zasmakować w daniach i napojach kuchni z całego świata. Czas spędzony na piętrze uprzyjemniały muzyka nowoczesna grana przez DJ-a oraz występ wokalny. Miejsce, w którym odbyła się część bankietowa, zapewne nie zostało wybrane przypadkowo. To właśnie na pierwszym piętrze nowego terminalu pasażerowie będą spędzali czas między odprawą a wejściem na pokład samolotu. Z sal odlotów przez ogromne, przeszklone powierzchnie rozpościera się widok na płytę przedterminalową; widać wszystko, co dzieje się podczas obsługi statków powietrznych. Dla osób czekających na odlot przygotowano dostęp do sklepów i restauracji, by mogli sobie jak najbardziej uprzyjemnić czas przed podróżą.

Podsumowując, można stwierdzić, iż impreza zorganizowana została z gustem i zadziwiającym rozmachem. Tak wielka inwestycja oczywiście tego wymagała. Teraz pozostaje mieć nadzieję, że każdy z pasażerów korzystający  z nowego gmachu terminalu będzie się czuł tak samo dobrze, jak goście zaproszeni na jego otwarcie. W końcu Gdańsk ma terminal na wysokim, światowym poziomie!

tekst: Krzysztof Godlewski
zdjęcia: Krzysztof Horn
69
43