Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Szkolenie strażaków z załogą śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2011-03-11 Autor: Franczyk Michał

Wczoraj, późnym popołudniem,  na lotnisku w Pruszczu Gdańskim w części zajmowanej przez Aeroklub Gdański odbyło się jedno ze szkoleń ratowników Państwowej Straży Pożarnej przeprowadzone przez załogę śmigłowca EC-135P2i dyżurującego w gdańskiej bazie Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego ( HEMS ).

Podczas wczorajszego szkolenia strażacy zapoznali się z podstawowymi danymi operacyjnymi śmigłowca, poznali jego wyposażenie, ulokowanie oraz podstawową obsługę poszczególnych elementów wyposażenia medycznego. Poznali też najważniejsze elementy układu elektrycznego i paliwowego śmigłowca w razie wystąpienia sytuacji awaryjnych podczas wykonywania operacji lotniczych na przygotowanych przez strażaków lądowiskach. Strażacy dowiedzieli się również, jakiej powierzchni powinno być lądowisko przygotowywane przez nich dla śmigłowca EC-135P2i oraz w jakiej odległości od przeszkód pionowych powinno być ono wyznaczone. Omówiono też podstawowe pojęcia w zakresie komunikacji między załogą Eurocoptera a strażakami podczas wykonywania operacji lotniczych na przygotowanych przez strażaków lądowiskach. Po części teoretycznej szkolenia śmigłowiec wzbił się w powietrze, aby naprowadzany przez strażaka instruowanego przez ratownika LPR wylądować w wyznaczonym miejscu.

Tego typu szkolenia odbywające się cyklicznie w całej Polsce mają za zadanie doskonalić współpracę załóg śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i  Państwowej Straży Pożarnej w oparciu o porozumienie zawarte przez ZOZ LPR i PSP 31 lipca 2008 roku. Podyktowane są także przejściem w niedługim czasie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w dyżury całodobowe, gdy w warunkach nocnych konieczne są przygotowanie lądowiska i umiejętne bezpieczne naprowadzenie śmigłowca na ziemię.

Michał Franczyk

45
52