Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata w Zielonej Górze WHC 2015

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2015-08-15 Autor: Godlewski Krzysztof
W rozpoczętych 13 sierpnia 2015r. na lotnisku Przylep w Zielonej Górze 15. Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata FAI rozegrano pierwszą konkurencję. Zgodnie z oczekiwaniami najlepsi w nawigacji śmigłowcowej okazali się Rosjanie, którzy zajęli sześć pierwszych miejsc. W klasyfikacji generalnej mistrzostw prowadzi załoga Viktor Korotaev/Vladimir Ziablikov, z wynikiem 299,7 punktu na 300 możliwych. Z polskich ekip najwyżej w klasyfikacji plasują się Maciej Węgrzecki i Jakub Malec, którzy z wynikiem 272,0 pkt. zajmują 12. pozycję. 

Najlepsi piloci śmigłowcowi globu rywalizowali w trzech punktowanych konkurencjach: lataniu precyzyjnym, fender rigging (piątek) oraz slalomie (sobota). Do końcowej klasyfikacji mistrzostw liczyć się będzie wynik łączny ze wszystkich czterech konkurencji.

Poza najlepszymi w czwartek w polskiej kadrze Węgrzeckim i Malcem, kolejne trzy załogi z naszego kraju osiągnęły następujące rezultaty: bracia Marcin i Michał Szamborscy - 17. miejsce i 260,5 pkt., Jędrzej Wiler z Jackiem Ciszewskim - 26. miejsce i 205,5 pkt. oraz Marysia Muś i Magdalena Woch - 32. miejsce i 115,5 pkt.

W składzie śmigłowcowej kadry Austrii na mistrzostwa do Polski przyleciał Thomas Morgenstern, który w ubiegłym roku zakończył wspaniałą karierę skoczka narciarskiego. W nowym sporcie popularny "Morgi" nie osiąga jeszcze tak spektakularnych sukcesów, ale radzi sobie coraz lepiej. Po dzisiejszej konkurencji jego załoga zajmuje 22. miejsce. Miłą niespodziankę sprawili dzisiaj Austriakowi dziennikarze Wirtualnej Polski, jednego z patronów medialnym mistrzostw, zapraszając do komputerowej gry De Luxe Ski Jump. Rywalizacja w tej kultowej w czasach sukcesów Adama Małysza grze sprawiła Morgensternowi wiele radości.

W mistrzostwach uczestniczy 50 dwuosobowych załóg z całego świata, m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Niemiec, Rosji, Szwajcarii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Chin i Makau.

Drugi dzień rywalizacji w 15. Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata FAI przyniósł rozstrzygnięcia w kolejnej konkurencji zaliczanej do klasyfikacji generalnej zawodów ?fender rigging. Podobnie jak wczoraj prym wiedli reprezentanci Rosji. Polskich kibiców najbardziej ucieszyła dzisiaj 8. lokata braci Marcina i Michała Szamborskich, która zapewniła im awans w klasyfikacji generalnej mistrzostw na doskonałe 5. miejsce. Wydarzeniem dnia było pojawianie się na lotnisku Przylep Felixa Baumgartnera, znanego m.in. z projektu Red Bull Stratos. 

Piątkową rywalizację fender rigging wygrała załoga mieszana - Rosjanka Elena Zhuperina i jej rodak Nikolay Rodionow uzyskali maksymalną liczbę 300 punktów, dodatkowo pokonując dystans najszybciej. Drugie miejsce przypadło parze Maxim Sotnikov/Oleg Puajukas, a trzecią pozycję zajęli Viktor Degtyar i Petr Vasiliev. W klasyfikacji generalnej mistrzostw nadal prowadzi rosyjska załoga Viktor Korotaev/Vladimir Ziablikov z doskonałym wynikiem 599,7 punktu na 600 możliwych. Drugie i trzecie lokaty także zajmują załogi z Rosji - odpowiednio Andrey Orekhov/Vadim Sazonov (599,5 pkt.) i Maxim Sotnikov/Oleg Puajukas (598,6 pkt.).

Gościem specjalnym mistrzostw był dzisiaj słynny Felix Baumgartner - człowiek, który w 2012 roku podczas skoku z kosmosu przekroczył prędkość dźwięku, a ten spektakularny wyczyn obserwował z zapartym tchem cały świat. Baumgartner przyjął zaproszenie Stowarzyszenia Lotniczego Helisport, które organizuje 15. Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata FAI, a na lotnisko w Zielonej Górze przyleciał, jakżeby inaczej, śmigłowcem. Jego pobyt cieszył się ogromnym zainteresowaniem mediów relacjonujących mistrzostwa.
W sobotę od rana rywalizacja toczyć się będzie w konkurencji latanie precyzyjne, której ze względów organizacyjnych nie udało się przeprowadzić w piątek oraz w ostatniej punktowanej konkurencji mistrzostw - slalomie.

Serdecznie zapraszamy publiczność w sobotę i niedzielę na lotnisko do Przylepu, przygotowane zostały namioty handlowe, wystawa sprzętu wojskowego oraz wiele atrakcji dla najmłodszych. Będą mogli Państwo podziwiać pokazy lotnicze w wykonaniu śmigłowców oraz obserwować rozgrywanie konkurencji. Poniżej planowy rozkład wydarzeń.

Program na weekend:

Sobota, 15 sierpnia (piknik śmigłowcowy, wstęp wolny)

9:00 - 12:00            Konkurencja 3: Latanie precyzyjne

13:00 - 15:00         Konkurencja 4: Slalom

15:00 - 16:30          Pokazy śmigłowcowe

17.00 - 19.00         Konkurencja dodatkowa: Free style

 

Niedziela, 16 sierpnia (piknik śmigłowcowy, wstęp wolny)

12:00 - 14:00         Heli races (wyścigi równoległe)

14.00 - 15:30         Pokazy śmigłowcowe

16:00   -         Ceremonia wręczenia nagród i zamknięcia Mistrzostw
43
16