Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

RWD-13 już na gdańskiej starówce

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2012-07-06 Autor: Franczyk Michał

Dziś przed południem na dziedziniec Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku została przetransportowana replika historycznego samolotu RWD-13. Maszynę, która dziś jest składana na dziedzińcu, będzie można podziwiać od soboty 7 lipca od godziny 12:00 aż do końca miesiąca.

Replika, której konstruktorami są dwaj gdańszczanie - Andrzej Doroszewicz i Stanisław Michalczuk - powstawała od 2002 roku i jest o 12% mniejsza od oryginału. Samolot zbudowany został na bazie RWD-13 o znakach SP-WDL, który w 1939 roku został nabyty przez fabrykę czekolady "E. Wedel" w celu transportu czekolady na statki czy do firmowych sklepów w Paryżu i Kopenhadze. W czasie wojny został ewakuowany do Rumunii, gdzie słuch po nim zaginął.

Samolot, który od jutra będziemy mogli podziwiać na gdańskiej starówce, nosi identyczne barwy jak te, które nosił oryginał w latach trzydziestych oraz ma te same znaki rejestracyjne. Historia lubi się powtarzać i również w tym przypadku maszyna jest wykorzystywana do celów reklamowych fabryki czekolady "Wedel", której to słodkie wyroby umilą jutrzejsze otwarcie wystawy.

Tekst i foto Michał Franczyk
78
43