Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Rusza przebudowa terminalu T1 w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2011-11-03 Autor: Godlewski Krzysztof  Już na początku drugiego kwartału 2012 roku uruchomiony zostanie nowy terminal pasażerski T2. Nowy obiekt współdziałać będzie z dotychczasowym terminalem T1 (oba obiekty zintegrowane będą łącznikiem na poziomie I piętra). To właśnie na parterze terminalu T1 obsługiwane będą wszystkie przyloty zarówno z krajów należących do Strefy Schengen, jak i spoza niej. W związku z powyższym konieczna stała się gruntowna modernizacja dzisiejszego terminalu.

- Przebudowa T1 to niezwykle trudne wyzwanie planistyczne. Całość prac budowlanych musi być wykonana w trakcie funkcjonowania terminalu. W tym celu konieczne jest etapowe zamykanie części budynku, aby po ich modernizacji móc przenieść tam ciągi komunikacyjne pasażerów - mówi Marzenna Krefft, wiceprezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Od dnia wczorajszego, tj. 2 listopada, w celu wykonania wspomnianej przebudowy została zamknięta strefa przylotów Non-Schengen. Wszyscy przylatujący pasażerowie obsługiwani są obecnie w hali przeznaczonej dotychczas tylko dla Strefy Schengen.

- Jesteśmy świadomi utrudnień związanych z przebudową, za co serdecznie przepraszamy naszych pasażerów. Obecnie musimy obsługiwać wszystkich pasażerów, korzystając z jednej sali oraz jednej taśmy bagażowej. Wszystkie służby, poczynając od straży granicznej i urzędu celnego, poprzez służbę ochrony lotniska, na policji oraz agencie handlingowym kończąc, dokładają wszelkich starań, aby jak najsprawniej przeprowadzić obsługę pasażerów w tych trudnych warunkach. Planujemy, aby jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia oddać przebudowaną strefę Non-Schengen, w której będą funkcjonować już dwie, a nie jedna jak dzisiaj, taśmy do odbioru bagażu. Wtedy nastąpi kolejna zmiana i wyłączenie kolejnej strefy przylotowej - dodaje wiceprezes Marzenna Krefft.


Dodatkowe informacje:
Adam Skonieczny
Kierownik Działu Analiz Ekonomicznych i Marketingu
Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy
(58) 348-11-45


55
48