Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Red Bull Air Race Gdynia 2014

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2013-10-14 Autor: Godlewski Krzysztof


(fot.materiały prasowe)

Red Bull Air Race, czyli Formuła 1 w przestworzach - to wspaniałe widowisko odbędzie się w dniach 25-27 lipca 2014 r. w Gdyni. Nad bulwarem zobaczymy 12 śmiałków latających z przeciążeniami przekraczającymi 10 g i prędkościami ponad 300km/h. Do tego wszystko będzie to się działo  na bardzo niskim pułapie. Rozpędzone maszyny będą mknęły między rozstawionymi na wodzie 25-metrowymi pylonami. Chodzi o to, by jak najszybciej i jak najprecyzyjniej pokonać wyznaczoną trasę.

Polska jest po raz pierwszy gospodarzem tej prestiżowej imprezy lotniczej. Red Bull Air Race przyciąga ogromne rzesze widzów; rekordowa liczba oglądających na żywo wynosi blisko 700 tys. osób. W 2009 r. zawody transmitowane były w 183 krajach, a transmisję z imprezy obejrzało 270 milionów osób. To pierwsze tak spektakularne wydarzenie w historii Gdyni. Główną areną pokazów będą nadmorski bulwar oraz wschodnia część Skweru Kościuszki. Na lotnisku Babie Doły rozlokowane zostanie zaplecze techniczne, park lotniczy i strefy wypoczynku dla pilotów. Wszyscy chętni będą tam mogli z bliska obejrzeć maszyny, spotkać pilotów oraz zaczerpnąć wszelkich informacji. W marinie przy Skwerze Kościuszki rozlokowane będą centrum prasowe, zaplecze techniczne oraz gastronomiczne. W budynku przyległym do mariny powstanie wieża kontroli lotów, z której zarządzane będą wszelkie operacje lotnicze w rejonie plaży. Patronem honorowym i współorganizatorem imprezy jest Gdynia, która na ten cel wyda około 1 mln 200 tys. euro. Niewątpliwie jest to ogromna promocja dla Gdyni, gdyż transmisje z zawodów prowadzone będą praktycznie na całym świecie.

Te zawody powracają po 3 latach nieobecności. Nieco zmodyfikowana formuła mająca na celu poprawę bezpieczeństwa lotów, jak zapewnia dyrektor generalny Red Bull Air Race - Erich Wolf, nie wpłynie na ich atrakcyjność, a wręcz ma zwiększyć wrażenia. Peter Besenyei - pilot, wielokrotny uczestnik i zwycięzca tych zawodów miał już okazję zapoznać się z terenem, na jakim odbędzie się przyszłoroczna impreza. W poniedziałek 14 października podczas konferencji prasowej dał pokaz lotniczy w rejonie zawodów. Jak sam przyznał, Gdynia to idealne miejsce na ten wyścig. Piękna sceneria, klify i miasto w tle - to jest to, co stwarza w tym miejscu wyjątkowy klimat.

Gdynia została wybrana na lokalizację dla jednego z siedmiu przyszłorocznych wyścigów. Rywalizowała o prym z blisko 100 innymi miastami, tak więc sukces tym bardziej cieszy. Jak powiedział obecny na konferencji prezydent Gdyni dr Wojciech Szczurek, będzie to wyjątkowa okazja, by o Gdyni usłyszał cały świat. Pełnomocnikiem prezydenta ds. projektu Red Bull Air Race Gdynia został Bartosz Bartoszewicz.

My ze swojej strony zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji urlopów, by móc uczestniczyć w tak wyjątkowej imprezie. W galerii przedstawiamy zdjęcia z poprzednich edycji wyścigów z Węgier, z Budapesztu, gdzie był nasz redakcyjny kolega Krzysztof Horn.

Tekst Krzysztof Godlewski
Zdjęcia: Krzysztof Godlewski, Krzysztof Horn
51
36