Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

PZL-Świdnik podpisuje kontrakty z MON

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2012-01-12 Autor: Godlewski KrzysztofPZL-Świdnik, firma z grupy AgustaWestland, ma przyjemność ogłosić, że podpisała kontrakty z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej o wartości około 380 milionów złotych netto (90 milionów euro) na dostawę pięciu śmigłowców W-3WA Sokół oraz na modernizację 14 śmigłowców. Produkcja i modernizacja śmigłowców zostanie przeprowadzona w zakładach PZL-Świdnik w Polsce.

Pięć nowych śmigłowców W-3WA Sokół w konfiguracji VIP służyć będzie Siłom Powietrznym RP do transportu personelu wojskowego i rządowego wyższego szczebla. W-3A charakteryzuje się wybitnymi możliwościami operacyjnymi, jak również efektywnością, wytrzymałością i niezawodnością w każdych warunkach. Dostawy pięciu śmigłowców zostaną zrealizowane do końca 2013 r.

Ponadto podpisane zostały oddzielne umowy na modernizację 14 śmigłowców, w tym na modernizację czterech śmigłowców W-3 Sokół do konfiguracji W-3PL Głuszec, na remont i modernizację ośmiu śmigłowców Mi-2 oraz na modernizację dwóch śmigłowców W-3VIP polegającą na zabudowie systemu FADEC (Autonomiczny Cyfrowy System Sterowania Silnika).

Dostawy zmodernizowanych śmigłowców W-3PL Głuszec zakończą się w drugiej połowie 2014 r. Będą one stanowić już drugą partię śmigłowców w ramach planu modernizacji 32 maszyn w ciągu najbliższych pięciu do sześciu lat, stając się podstawą polskiego potencjału w zakresie wsparcia bojowego.

Mieczysław Majewski, Prezes Zarządu PZL-Świdnik, powiedział: "Jesteśmy szczęśliwi, że podpisaliśmy kontrakty z Ministerstwem Obrony Narodowej na produkcję nowych śmigłowców oraz na efektywną ekonomicznie modernizację śmigłowców będących już w dyspozycji MON. Kontrakty te potwierdzają, że posiadamy w Świdniku możliwości rozwoju, produkcji i modernizacji śmigłowców, zapewniając doskonałe wsparcie dla naszych klientów."

Nicola Bianco, Dyrektor Zarządzający PZL-Świdnik, dodaje: "Jesteśmy dumni z tego, że W-3WA Sokół został wybrany do pełnienia ważnych i wymagających zadań transportu VIP-ów. Zarówno ten wybór, jak i ostatnie sukcesy związane z eksportem tego śmigłowca potwierdzają, że W-3 Sokół stanowi bardzo atrakcyjny produkt na rynku. Również program W-3PL Głuszec podkreśla możliwości PZL-Świdnik w podejmowaniu złożonych programów modernizacyjnych. Następnym wyzwaniem dla PZL-Świdnik będzie przedstawienie najbardziej atrakcyjnego rozwiązania na dostawę 26 śmigłowców w ramach przetargu polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Mamy produkt, możliwości, doświadczenie i organizację pozwalające nam właściwie służyć siłom zbrojnym."

PZL-Świdnik to jedyny polski wytwórca śmigłowców posiadający pełne możliwości w zakresie rozwoju, produkcji i wsparcia swoich produktów w kraju. PZL-Świdnik, z 3500 pracowników jest również największym producentem branży lotniczej w Polsce i jednym z największych pracodawców w południowo-wschodniej części kraju. Poza produkcją śmigłowców PZL-Świdnik jest wiodącym producentem struktur lotniczych dla wielu firm lotniczych na całym świecie.

www.pzl.swidnik.pl


63
45