Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Powrót z manewrów w norweskich fiordach

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2014-03-27 Autor: Franczyk Michał

Rozpoznanie sytuacji nawodnej na akwenach położonych w norweskich fiordach to główne zadanie załogi śmigłowca SH-2G skierowanej do udziału w międzynarodowych manewrach "Cold Response 2014". We wtorek, 25 marca, po ponad 3 tygodniach spędzonych na morzu, personel 43. Bazy Lotnictwa Morskiego skierowany do udziału w ćwiczeniu powrócił do kraju.

Dwóch pilotów, dwóch nawigatorów oraz dwunastu specjalistów służby inżynieryjno - lotniczej po zakończonych 21 marca manewrach pod kryptonimem "Cold Response 2014" wróciło wczoraj do kraju. Większość zadań w trakcie ćwiczenia załoga polskiego SH-2G realizowała we współpracy z niemiecką korwetą FGS "Magdeburg", która była odpowiedzialna za osłonę sojuszniczego zespołu okrętów przed atakami jednostek nawodnych. Rozpoznanie sytuacji nawodnej na rzecz okrętów NATO odbywało się w trudnych pod względem nawigacyjnym rejonie fiordów północnej Norwegii. Podczas rejsu na pokładzie fregaty ORP "Gen. T. Kościuszko" komponentem wydzielonym z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach dowodził kpt. pil. Janusz Grzybowski. Był to pierwszy udział śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w manewrach odbywających się za kołem polarnym.

Na czas ćwiczeń ORP "Gen. T. Kościuszko" wraz ze śmigłowcem pokładowym wszedł do międzynarodowego zespołu okrętów kierowany przez sztab NATO ulokowany na pokładzie norweskiej fregaty HNoMS "Thor Heyerdahl". Podczas gdy załoga SH-2G współpracowała z niemiecką korwetą głównym zadaniem polskiej fregaty była osłona zespołu okrętów przed atakami spod wody. W tym roku ORP "Kościuszko" z zaokrętowanym personelem klucza śmigłowców pokładowych już po raz drugi uczestniczył w międzynarodowych manewrach u wybrzeży Norwegii. W lutym fregata skierowana została do udziału w manewrach NATO pod kryptonimem "Dynamic Mongoose", których głównym celem było doskonalenie poziomu wyszkolenia sił sojuszu w aspekcie prowadzenia operacji zwalczania okrętów podwodnych.

"Cold Response" to cykliczne ćwiczenia, które po raz pierwszy odbyły się w 2006 roku. W tegorocznych, szóstych z kolei, uczestniczyło ponad 15 000 żołnierzy z kilkunastu państw. Celem manewrów było wszechstronne przygotowanie oraz podnoszenie kompatybilności poszczególnych komponentów sił zbrojnych do działań w warunkach zimowych.

SH-2G jest śmigłowcem przeznaczonym do prowadzenia rozpoznania działań jednostek nawodnych, poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych a także udziału w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych i logistycznych. Jego podstawowe wyposażenie stanowi radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy wykrywania okrętów podwodnych - wyrzucane pławy radiohydroakustyczne i detektor anomalii magnetycznych. SH-2G może być uzbrojony w torpedę MU-90 Impact oraz 7,62 mm karabin maszynowy PK. Na wyposażeniu 43. Bazy Lotnictwa Morskiego znajdują się cztery tego typu maszyny.

tekst kmdr ppor. Czesław Cichy26
30