Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych z okazji Święta Morza

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2013-06-28 Autor: Franczyk Michał

Dziś z okazji Święta Morza w Gdyni odbył się bardzo widowiskowy pokaz działań służb antyterrorystycznych i ratowniczych. W ciągu godziny widzowie ujrzeli w akcji samolot oraz cztery różne śmigłowce biorące udział w unieszkodliwieniu terrorystów oraz ewakuacji poszkodowanych z pokładu promu "Stena Spirit".

Pokaz rozpoczął się od rozpoznawczego przelotu samolotu M-20 Mewa Straży Granicznej oraz zabezpieczenia rejonu akcji przez jednostki pływające Urzędu Morskiego. Przystąpiono do ataku. Komandosi "Formozy" z dwóch łodzi weszli na pokład promu, a zaraz za nimi z pokładu śmigłowca Mi-8T opuścili się policyjni antyterroryści. Całość działań sił specjalnych zabezpieczał z powietrza śmigłowiec SW-4 Puszczyk, który przy okazji dał mały pokaz swoich możliwości manewrowych. Po obezwładnieniu terrorystów i ewakuacji oddziałów antyterrorystycznych i "Formozy" rozpoczęły się działania ratownicze.

Ewakuację rannych z pokładu promu pasażerskiego przeprowadziła załoga śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej RP Mi-14 PŁ/R w składzie: kpt. mar. pil. Dariusz Sionkowski (dowódca załogi), kpt. mar. pil. Marcin Hope (II pilot), chor. mar. Sebastian Majcherczyk (technik pokładowy), mł. chor. sztab. mar. Krzysztof Wiatrzyk (ratownik pokładowy) oraz bosman Andrzej Dziedziela (ratownik pokładowy). Następnie załoga "Pałera" podjęła rozbitka z wody przy wykorzystaniu kosza i po pożegnaniu się z publicznościa odleciała na gdyńskie lotnisko.

Ostatnim lotniczym elementem całej akcji był Eurocopter EC-135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z gdańskiej bazy HEMS, który przyleciał po poszkodowanego z promu pasażerskiego.

To nie koniec atrakcji lotniczych z okazji Święta Morza. Już w najbliższą niedzielę po godzinie czternastej rozpocznie się wielka parada morska i lotnicza Marynarki Wojennej RP, na którą już teraz serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy do obejrzeniu zdjęć i filmu z pokazów.62
37