Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Podniebne szaleństwo w Gryźlinach

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2013-06-13 Autor: Godlewski Krzysztof

Najlepsza pilotka akrobacyjna świata Swietłana Kapanina, najlepszy w Polsce Artur Kielak, mistrz świata Jurgis Kairys, myśliwce Su-22, śmigłowce Marynarki Wojennej RP, śmigłowcowa kadra Polski, formacja 3AT3, miasteczko policyjno-wojskowe - nie sposób wymienić wszystkich atrakcji VI Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach. Podniebna impreza odbędzie się już 23 czerwca.

Szósta edycja podniebnej imprezy na lądowisku powiatowym w Gryźlinach powinna zadowolić wszystkich miłośników awiacji. Ilość statków powietrznych, które zaprezentują się na niebie, będzie największa w historii (prawie 40 samolotów).

- To sprawi, że co kilkanaście minut na niebie będzie się działa jakaś spektakularna i ciekawa rzecz - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. Będą pokazy solowe, pokazy formacji, akrobacja szybowcowa i to, co najbardziej słyszalne, czyli wojskowe odrzutowce. Tym razem dzięki Siłom Powietrznym RP odwiedzi nas para Su-22, czyli popularne samoloty szturmowo - bombowe zwane pieszczotliwie "suczkami". 

Z ostatniej chwili: będzie Kairys!

Listę gości i uczestników pikniku w Gryźlinach trzeba rozpocząć jednak od rosyjskiej mistrzyni Swietłany Kapaniny, która po raz pierwszy w Polsce wystąpi właśnie w gminie Stawiguda.

- Swietłana to swego rodzaju fenomen, siedem razy była mistrzynią świata wśród kobiet, potem startowała z mężczyznami i plasowała się w ścisłej czołówce - mówi Jakub Woźniak, dyrektor pokazów lotniczych w Gryźlinach.  Na jej pokazy czeka cały lotniczy świat w Polsce. 

Ekstremalne figury i spontaniczną radość pokaże na pikniku Artur Kielak, który jest oceniany jako najlepszy akrobata w Polsce. Nieograniczone nieomal możliwości samolotu XA-41 pilot z Krakowa pokaże w niedzielne popołudnie dwa razy. To jednak nie koniec znakomitych informacji w kwestii akrobacji solowych. Na gryźlińskim niebie pojawi się także ulubieniec publiczności, litewski mistrz świata Jurgis Kairys. To będzie czwarta wizyta mistrza na Warmii.

- Jurgisa Kairysa miało pierwotnie nie być w Gryźlinach, bo miał zakontraktowany w tym samym czasie występ w Norwegii, jednak Skandynawowie odwołali swój show - mówi Mariusz Kwas, dyrektor promocji olsztyńskiego starostwa. - Nie musieliśmy namawiać długo Litwina na występ w Gryźlinach przed publicznością, która go pokochała.  

 Śmigłowce, zabytki, wiatrakowce

Po raz pierwszy w historii imprezy Gryźliny odwiedzą dwa śmigłowce Marynarki Wojennej RP. W pokazie statycznym będzie można obejrzeć popularną "Anakondę" i amerykański śmigłowiec Kaman SH-2G. Precyzję i kunszt pilotów lekkich śmigłowców Robinson R44 zaprezentuje Śmigłowcowa Kadra Polski. Marcin Szamborski, Jędrzej Wiler, Maciej Węgrzecki i Dominik Punda to pasjonaci, którzy zaprezentują się w identycznych konkurencjach, jakie rozgrywane są podczas Śmigłowcowych Mistrzostw Świata, m. in. w  slalomie równoległym czy precyzyjnym umieszczaniu przedmiotów z pokładu śmigłowca w wyznaczonym miejscu. Po raz pierwszy będzie można oglądać takie pokazy z bliska. Na "czortolotach", czyli na wiatrakowcach bogate zestawy figur pokażą uznani piloci Wiesław Jarzyna i Romuald Owedyk. Waldemar Ratyński z powiewającym szalikiem przeleci uroczą repliką Curtis Jenny z 1914 roku. Miłośnik historii lotnictwa Jacek Mainka przyleci samolotem Taylorcraft Auster z 1944 roku. Nie zabraknie repliki słynnego RWD-5, którym Stanisław Skarżyński przeleciał Atlantyk i Piper Cuba z pilotem Markiem Masalskim. Ten ostatni będzie można porównać z Carbon Cub SS, który potrzebuje zaledwie 20 metrów, by wzbić się w powietrze. Ładnym Jakiem-12 przyleci do Gryźlin Mariusz Rychwał. Akrobację szybowcową wykona Ireneusz Przybyła. Z nowym programem i smugaczami pojawi się znana formacja 3AT3. Skoki spadochronowe wykonają specjaliści z Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego, którzy nie wykluczają, że chętni będą mogli skoczyć z kilku kilometrów w tandemie. Loty widokowe będzie realizowało kilka statków powietrznych.

Organizatorem imprezy w Gryźlinach jest Starostwo Powiatowe w Olsztynie i stowarzyszenie "Dom Warmiński". Szczegóły i nowości piknikowe dostępne są na: https://www.facebook.com/PiknikLotniczyGryzliny

Nowa organizacja ruchu i darmowe pociągi

Organizatorzy wprowadzą nową organizacją ruchu na piknik (dojazdy i wyjazdy).

- W tym roku uruchomimy dodatkowy przejazd kolejowy (tylko do wjazdu na imprezę), a dotychczasowym będzie przebiegać wyjazd z pikniku - mówi Mariusz Kwas. W Gryźlinach będzie obowiązywał w dniu imprezy ruch jednokierunkowy. Dodatkowo zmieniony będzie wjazd do samych Gryźlin z drogi krajowej nr 51 (możliwy będzie tylko od strony Olsztynka) i wyjazd (tylko wjazdem od strony Olsztyna). Podobnie jak w latach ubiegłych organizatorzy przewidują uruchomienie darmowych pociągów na trasie Olsztyn-Gryźliny-Olsztynek i z powrotem. Rozkład jazdy darmowych pociągów i mapka z nową organizacją ruchu zostaną podane kilka dni przed imprezą.

 Pozostałe atrakcje w Gryźlinach

- park rozrywki dla najmłodszych (zjeżdżalnie, zamki dmuchane, byk rodeo, zamki itp.)

- miasteczko policyjno-wojskowe z udziałem KWP i KMP Olsztyn, W-M Oddział Straży Granicznej, Żandarmeria Wojskowa Elbląg, KM Państwowa Straż Pożarna Olsztyn oraz OSP Gryźliny i Stawiguda

- prezentacja samochodów Automobilklubu Warmińskiego (samochody rajdowe i klasyki)

- konkursy z atrakcyjnymi nagrodami

- kilkadziesiąt stoisk z dużym wyborem pamiątek, zabawek, drobnej gastronomii itp.

- stoiska gastronomiczne

- pokaz bokserski UKSW PIRS Powiatu Olsztyńskiego

- duże postacie ze znanych baśni

- Tim Jurgin Dance & Art Studio

- zespół coverowy "Szyfr"

- zespoły: "Ganga Bębna", "ADHD", "Szarlotka", "TABU" (MDK Olsztynek)

- chór "Legenda" (GOK Stawiguda)

- zespół "Dziecięce Niebo" (Olsztyn)

 

53
34