Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Poczuj przedsmak Red Bull Air Race w Gdyni

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2014-06-27 Autor: Godlewski KrzysztofSpotkanie z jedynym Polakiem biorącym udział w Mistrzostwach Świata Red Bull Air Race, pokaz akrobacji lotniczych i okazja, by na własnej skórze poczuć, jakie przeciążenia działają na pilotów w powietrzu - to tylko niektóre atrakcje weekendu w Gdyni.

Na miesiąc przed gdyńskim przystankiem Mistrzostw Świata Red Bull Air  Race, w mieście będzie można poczuć przedsmak emocji, które czekają nas w ostatni weekend lipca. W piątek 27 czerwca przy gdyńskim InfoBoxie staną 4,5-metrowe repliki pylonów używanych podczas zawodów. Na śmiałków czekać będzie imitacja kokpitu samolotu z zainstalowaną dmuchawą. Dzięki niej każdy, kto zasiądzie w fotelu, przekona się, jakie przeciążenia działają na pilota w powietrzu. Później będzie mógł pochwalić się znajomym, bo ten wyjątkowy moment uwieczni pokładowy aparat fotograficzny. Trzeba przygotować się na spore zaskoczenie, gdyż to, co zobaczymy na zdjęciu, może bardzo odbiegać od obrazu, jaki co dnia widujemy w lustrze.

Kolejną atrakcją będzie makieta ukazująca trasę zawodów w Gdyni. To nie tylko okazja, by zapoznać się z torem, jaki będą mieli do pokonania najlepsi piloci świata, ale też gra sprawdzająca dokładność i refleks. "Miasteczko" Red Bull Air Race w sobotę i niedziele ruszy w podróż po Gdyni. Będzie można trafić na nie na bulwarze nadmorskim oraz skwerze Kościuszki.

Jednak prawdziwa uczta czeka fanów lotnictwa dopiero w niedzielę 29 czerwca. W samo południe nad wodami Zatoki Gdańskiej obok plaży Śródmieście, kilkuminutowy pokaz akrobacji da Martin Sonka. Czeski pilot to jeden z 12 zawodników ścigających się w elicie Red Bull Air Race. Po trzech tegorocznych zawodach zajmuje 6 miejsce z 8 punktami na koncie. Podążając wzrokiem za rykiem silnika, wypatrujcie ekwilibrystycznych popisów i sporej ilości dymu.

Bardziej przyziemne, choć nie mniej interesujące doznania staną się udziałem osób, które w niedzielne popołudnie o godz. 18.00 pojawią się w Contrast Cafe. Wielbiciele samolotów i fizyki będą mieli szanse wziąć udział w oryginalnym wykładzie poświęconym wyjaśnieniu niezrozumiałych zjawisk występujących w sporcie. Zajęcia z cyklu Red Bull Ryzyk Fizyk poprowadzą Łukasz Czapiela - polski pilot wyścigów Red Bull Air Race, który omówi kwestie praktyczne, oraz dr inż. Adam Sieradzki z Instytutu Fizyki Politechniki Wrocławskiej. W trakcie spotkania zostaną podjęte tematy dotyczące sił, jakie oddziałują na samolot. Uczestnicy spotkania dowiedzą się także, jak ważną kwestią podczas zawodów jest kondycja psychiczna i fizyczna pilota.


45
29