Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Ostatnie Mi-2 na dyżurze Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2011-03-10 Autor: Franczyk Michał

W grudniu 2010 roku zakończyły się dostawy dwudziestu trzech nowoczesnych śmigłowców ratowniczych dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – Eurocopter EC-135P2i , które systematycznie zastępują wysłużone już śmigłowce Mi-2 Plus, dyżurujące dotychczas w siedemnastu  bazach HEMS  (ang. Helicopter Emergency Medical Service, pol. Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) na terenie całego kraju. Mimo iż LPR posiada już wszystkie zamówione Eurocoptery, nie wszędzie jeszcze rozpoczęły one dyżury.

Ostatnimi bazami użytkującymi jeszcze śmigłowce Mi-2 Plus są bazy HEMS w Olsztynie i w Gliwicach.  Tam ostatnie dwa śmigłowce tego typu użytkowane w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym o numerach rejestracyjnych SP-WXO i SP-ZXA będą pełniły dyżury ratownicze do końca kwietnia 2011 roku, kiedy to zostaną zastąpione nowoczesnymi Eurocopterami. Zanim to jednak nastąpi, załogi muszą przejść szereg szkoleń kwalifikujących je na nowy typ maszyny, którą będą udzielać pomocy poszkodowanym.

Przypomnijmy, iż śmigłowce typu Mi-2 pełniły dyżury ratownictwa medycznego nieustannie od 25 sierpnia 1972 roku. Mi-2 mógł przelecieć dystans 600 km, lecąc z prędkością przelotową 190km/h na wyskości 4000m, z kolei długotrwałość lotu nie powinna przekraczać 2 godzin. Nowy EC-135P2i jest od Mi-2 o 70 km/h szybszy, poleci 235 km dalej, może lecieć nieprzerwanie 2,45 h dłużej i ma służyć w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym przez następne 20 lat. Załogę w przypadku obu śmigłowców stanowią pilot (2 pilotów w przypadku EC-135), ratownik, lekarz.

W galerii zdjęć śmigłowiec Mi-2 SP-WXO dyżurujący w bazie w Olsztynie sfotografowany na terenie bazy HEMS w Gdańsku 2 marca 2011 roku.Zbiegiem okoliczności poprzednie zdjęcia tego śmigłowca w Gdańsku wykonałem również 2 marca ale 2010 roku.

Michał Franczyk

48
58