Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Ostatni Boeing z żołnierzami X zmiany wylądował w Gdańsku

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2012-05-09 Autor: Franczyk Michał

8 maja 2012r. późnym wieczorem na gdańskim lotnisku im. Lecha Wałęsy wylądował ostatni samolot z żołnierzami X zmiany kontyngentu misji stabilizacyjnej w Republice Islamskiej Afganistanu.Był to Boeing 767-300 North American Airlines o rejestracji N764NA. W skład zmiany, która trwała od 20 października 2011 roku, wchodziło 2600 żołnierzy, z których zdecydowaną większość stanowili służący w jednostkach w Elblągu, Giżycku czy Orzyszu. I właśnie ze względu na bliskość tych jednostek od Gdańska samoloty lądowały na tutejszym lotnisku.

Podobnie jak zeszłorocznej jesieni, kiedy to żołnierze do Afganistanu wylatywali, przyloty samolotów z żołnierzami były sporą ciekawostką dla spotterów. Łącznie w ciągu miesiąca na gdańskim lotnisku wylądowało 9 Boeingów 767-300 amerykańskich linii lotniczych : Delta Airlines, North American Airlines, Omni International Airlines, Ryan International Airlines oraz po praz pierwszy Atlas Air wspomniany już na naszej stronie Atlas Air na gdańskim lotnisku . Ale największą niespodzianka dla spotterów, miłośników lotnictwa oraz pracowników Portu Lotniczego w Gdańsku był przylot Boeinga 747-400 linii United Airlines w sobotę 5 maja o czym pisaliśmy w osobnym artykule: Boeing 747 odwiedził gdańskie lotnisko .

W galerii zdjęcia samolotów , które mogliśmy podziwiać w Gdańsku z okazji zmiany kontyngentu zarówno tej wiosny jak i zeszłej jesieni oprócz 744 United i 767 Atlas opisanych w osobnych artykułach.

Tekst: Michał Franczyk
Fot: Aviateam.pl