Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Mazury Air Show 2010

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2010-08-15 Autor: Godlewski Krzysztof

Dokładnie tydzień temu na mazurach miały miejsce niezwykłe atrakcje lotnicze. Mazury Air Show to największe impreza lotnicza "non profit" w kraju. Areną pokazów było jezioro Niegocin a główna trybuna dla obserwujących znajdowała się na plaży w Giżycku. Samoloty bazowały na dwóch lotniskach - Kętrzyn-Wilamowo oraz Giżycko - Mazury Residence. Jedynie samolot PZL 18B Dromader dolatywał w rejon pokazu z leśnej bazy lotniczej w Rostkach.

Na giżyckim niebie można było podziwiać wiele atrakcji lotniczych - do tych najciekawszych zaliczyć należy występ czeskiego zespołu  The Flying Bulls, którego liderką  jest Radka Machova. Niezapomnianych atrakcji dostarczyły nam również występy pana Marka Szufy, który najpierw w zespole replik samolotów Curtiss Jenny  którym to towarzyszył Piper Cub a później już indywidualnie na samolocie Christen Eagle II wykonał niesamowicie widowiskowe pokazy. Po raz pierwszy polskiej publiczności zaprezentował się Luscombe Silvaire Phantom 2. To współcześnie wyprodukowany egzemplarz będący kopią legendarnych samolotów z lat 30. XX wieku. Jest to niezwykle piękna maszyna, której kadłub wykonano z polerowanego aluminium nie umieszczając na nim żadnego malowania. Dzięki temu maszyna lśni w słońcu jak lustro.

Największym samolotem prezentowanym podczas Air Show Mazury 2010 był legendarny amerykański samolot transportowy DC-3 Dakota. DC-3 zaprezentował się nad jeziorem w towarzystwie samolotów Jak-52 z litewskiego aeroklubu z Kowna. Pokazy w powietrzu uatrakcyjniła załoga Cessny 172XP z zamontowanymi pływakami, które to pozwoliły zaprezentować publiczności lądowanie samolotu na wodzie. Ta Cessna to jedyny tego typu samolot w Polsce przystosowany do lądowania na wodzie. Maszyna nosi znaki SP-RBI.

W programie znalazły się także różnego rodzaju samoloty ultralekkie począwszy od grupowej prezentacji samolotów AT-3, poprzez bardzo dynamiczny pokaz wiatrakowców Xenon aż do zupełnie małych konstrukcji jak MP-02 Czajka - najnowsze dziecko wytwórni Aero Kross. Pogoda do ostatnich minut pokazów była bardzo dobra?szkoda tylko że z zapowiedzianych atrakcji nie pojawiło się wiele tych najbardziej znanych konstrukcji lotniczych. Miejmy nadzieję, że za rok uda się zgromadzić wszystkie te statki powietrzne, które w tym roku nie przybyły z różnych przyczyn.Życzymy także lepszej obsługi dla mediów spoza grupy patronów medialnych.

tekst: Krzysztof Godlewski
50
56