Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Malborski MiG-29 na lotnisku w Gdańsku

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2011-01-27 Autor: Godlewski Krzysztof

27 stycznia 2011 r. na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku odbywały się loty szkolne.Pogoda była bardzo ładna jak na okres zimowy i wszelkie zaplanowane na ten dzień zadania przebiegały bez zakłóceń. Do swojego lotu około godziny 14:00 wystartował mjr pil. Krzysztof Stobiecki. Po wykonaniu w strefie założonego zadania skierował samolot na lotnisko macierzyste, jednak w trakcie powrotu pogoda na lotnisku uległa znacznemu pogorszeniu.

Warunki na lotnisku w Królewie Malborskim około godziny 15.00 spadły do około minimalnych i nie pozwoliły na przeprowadzenie procedury lądowania z zachowaniem bezpieczeństwa. W takiej sytuacji po jednej nieudanej próbie podejścia koordynacja lotów nakazała odejście na lotnisko zapasowe. Warunki pogodowe były najlepsze na Rębiechowie i mjr Stobiecki został właśnie tam skierowany. Po odlocie z Malborka zaraz po przekroczeniu Wisły pogoda się wyklarowała, a widoczność od razu pozwoliła zlokalizować lotnisko zapasowe.

Tuż przed godziną 15 pilot prowadzony przez gdańską służbę zbliżania dostał zgodę na podejście z widocznością do pasa 29 do lotniska im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie. Samolot należący do 22 BLT wylądował bezpiecznie na gdańskim lotnisku, a jego wstępną obsługą zajęły się służby naziemne portu lotniczego.

By odnowić gotowość MiG-a do lotu, konieczna jest wizyta malborskiej ekipy technicznej. Samolot zostanie okryty i zabezpieczony na noc. Start i powrót samolotu na lotnisko macierzyste planowane są na piątek 28 stycznia.

Tekst: Krzysztof Godlewski

55
52