Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Lotnicze atrakcje na Pomorzu w sobotę 14 lipca 2012 r.

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2012-07-13 Autor: Godlewski Krzysztof

-14 lipca 2012 roku odbędą się uroczyste obchody 100-lecia lotnictwa w Elblągu. W godzinach od 12.00 do 18.00. odbędą się pokazy w powietrzu (część lotnicza), za którą jest odpowiedzialne nasze stowarzyszenie - stwierdził przedstawiciel jednego z głównych organizatorów elbląskiej imprezy (Aeroklubu Elbląskiego). - Jest to wydarzenie unikatowe w skali Polski. Szacujemy, że będzie to jedna z największych imprez plenerowych tego roku.

- Zaprosiliśmy do udziału liczne grono miłośników lotnictwa - pilotów z Polski i zagranicy, którzy przybędą do nas na różnych typach statków powietrznych. Odbędą się specjalne pokazy lotnicze m. in. z udziałem Biało-Czerwonych Iskier, śmigłowców Straży Granicznej i Marynarki Wojennej RP, Grupy Akrobacyjnej "Żelazny". W ramach "XVI Świętojańskich Zawodów Balonowych im. Bogusława Stankiewicza" zobaczymy przelot balonów nad elbląskim lotniskiem specjalnie na potrzeby obchodów 100-lecia lotnictwa.

- Dla dzieci przygotowane zostaną atrakcje takie, jak: zjeżdżalnia (dmuchany zamek), dla maluchów basen z piłkami, dla starszych dzieci dwutygodniowe tatuaże z henny, loteria fantowa, koło fortuny oraz trampoliny. Ponadto zorganizowane zostaną warsztaty balonowe, czyli, skręcanie długich balonów tak, by przypominały różne zwierzaki. Utworzone zostaną stoiska z balonami helowymi oraz z butonami, czyli możliwością zrobienia przypinki z własnym zdjęciem. Będzie miejsce do spożywania posiłków i napojów.

- Oprócz ww. atrakcji 16 Dywizja Zmechanizowana udostępni na potrzeby festynu pojazd opancerzony BRDM-2 wraz z załogą, z pełnym wyposażeniem indywidualnym oraz czterokołowy pojazd rozpoznawczy. 16 DZ utworzy stoisko promocyjno-informacyjne prezentujące profil i wizerunek współczesnych Wojsk Lądowych RP. Ponadto będzie można zobaczyć wystawę modelarską, w tym pokaz modeli latających. Będą również możliwe loty zapoznawcze. Oprócz wyżej wymienionych atrakcji będą również dwa ruchome symulatory lotu, które mają ruchome fotele oraz monitory; oddają one wiernie doznania z lotu prawdziwym samolotem. Unikalne oprogramowanie pozwala wykonać lot w każdych warunkach atmosferycznych. Ruchomy symulator to jedynie takie urządzenie w Polsce.

- Drugim etapem festynu jest część rozrywkowo-estradowa, za którą odpowiada Urząd Miejski w Elblągu. W godzinach wieczornych odbędą się występy muzyczne, m.in. będzie można usłyszeć Żuki, Overtime oraz Patrycję Ost. Będzie można obejrzeć także ekspozycję przygotowaną przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Odbędzie się konferencja naukowa poświęcona lotnictwu, której pokłosiem będzie publikacja książkowa.

- Organizatorem obchodów 100-lecia lotnictwa są Aeroklub Elbląski oraz władze samorządowe Elbląga. Jednocześnie dziękujemy sponsorom oraz darczyńcom, którzy pomogli nam w organizacji 100-lecia lotnictwa w Elblągu. Zapraszamy wszystkich na obchody tego chwalebnego jubileuszu.

Równie ciekawie zapowiada się Łeba...

W sobotę (14 lipca) w Łebie odbędzie się druga edycja pokazów działania służb ratowniczych pod hasłem "Bezpiecznie nad wodą w Łebie". W ćwiczeniu uczestniczyć będą między innymi dwa samoloty patrolowo-rozpoznawcze Bryza oraz śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego, a także jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) i Straży Granicznej RP.

Pokaz rozpocznie się po wschodniej stronie główek portu w Łebie o godzinie 12.00. W pierwszym etapie ćwiczenia załoga samolotu patrolowego z Siemirowic zaprezentuje elementy poszukiwania rozbitka w wodzie, oznaczenia miejsca odnalezienia poszkodowanego przy pomocy pławy oraz zrzutu tratwy ratunkowej. Następnie załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R z Darłowa przeprowadzi operację podjęcia rozbitków z morza i przekazania poszkodowanych na pokład jednostki MSPiR typu SAR 1500 m/s "Huragan". W kolejnym elemencie ćwiczenia ponownie uczestniczyć będzie samolot patrolowy Bryza. Tym razem jego załoga po odnalezieniu rozbitka w wodzie będzie koordynowała prowadzenie akcji ratowniczej z powietrza, naprowadzając jednostki MSPiR w miejsce, gdzie znajduje się poszkodowany.
   
Lotnictwo Marynarki Wojennej RP jest obecnie jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego całodobowe dyżury pełnią śmigłowce typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również samolot patrolowy Bryza dyżurujący na lotnisku w Siemirowicach. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy Marynarki Wojennej RP uczestniczyli w 525 akcjach ratowniczych, udzielając pomocy 272 osobom.

Mi-14PŁ/R to śmigłowiec przeznaczony do wykonywania zadań poszukiwawczo - ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy. Podnoszenie rozbitków na jego pokład może odbywać się za pomocą pasów, kosza lub noszy. Śmigłowce te mogą również wodować i podjąć rozbitków bezpośrednio z powierzchni wody. PŁ/R przystosowany jest do transportu 19 poszkodowanych, zaś w pozycji leżącej 9. W przypadku większej ilości rozbitków na pokład może zabrać do 20 dodatkowych tratw ratunkowych (standardowo 5). Tratwa ratunkowa, zależnie od jej typu, może pomieścić od 6 do 8 osób. Dwa takie śmigłowce znajdują się obecnie na wyposażeniu 44 Bazy Lotnictwa Morskiego, Grupa Lotnicza Darłowo.
   
Samoloty patrolowo - rozpoznawcze Bryza do działań poszukiwawczo ratowniczych na morzu mogą wykorzystywać radar obserwacji obiektów nawodnych oraz system namierzania sygnałów z radiostacji ratowniczych CHELTON. Po odnalezieniu rozbitka mogą zrzucić tratwę i koordynować prowadzenie akcji ratowniczej z powietrza. Zrzut tratwy ratunkowej wykonywany jest przy prędkości około 200 km/h z wysokości 100 metrów. Podczas tego manewru załoga musi uwzględnić kierunek i siłę wiatru oraz prędkość postępową opadania. Po zrzucie do morza tratwa powinna znaleźć się w odległości do 50 metrów od rozbitka po stronie zapewniającej samoczynne dryfowanie w kierunku poszkodowanego. Na wyposażeniu 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach znajduje się 7 patrolowo - rozpoznawczych Bryz w wersji An-28B1R oraz jedna w wersji An-28B1RM bis.


Żródło: bl.mw.mil.pl oraz aeroklubelblaski.pl

60
43