Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

EPKO to już nie Zegrze Pomorskie

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2011-03-26 Autor: Godlewski Krzysztof

Do niedawna kod ICAO EPKO należał do podkoszalińskiego lotniska Zegrze Pomorskie. Obecnie został przypisany do lądowiska Korne mieszczącego się 15 km na zachód od Kościerzyny. Wpis do ewidencji lądowisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego został nadany w maju 2007 r. Od tamtej pory lądowisko było miejscem wielu lotniczych rywalizacji i biesiad.

Na początku było tylko puste pole w miejscowości Korne. Siłą i determinacją pana Bogumiła Bierawskiego rejon ten został przekształcony w lądowisko i miejscowość Korne stała się kolejnym punktem na mapie Polski, z którego można przeprowadzać operacje lotnicze. Dogodne położenie przy drodze Kościerzyna - Bytów, bliskość stacji paliw oraz coraz prężniej działające zaplecze gastronomiczne zachęca przejeżdżające osoby do zatrzymania się właśnie w tym miejscu.

Kilka lat temu zostały wylane fundamenty pod obecne pawilony, w których znajduje się bogata kolekcja związana z historią lotnictwa na ziemi kaszubskiej oraz wiele eksponatów związanych z lotnictwem. Lotnisko posiada także hangar, w którym między innymi znalazły swoje miejsce wykorzystywane w Kornem szybowce Bergfalke. Korne jako jedyne lotnisko w Polsce użytkuje ten typ szybowca. W hangarze stoi również  prywatny wiatrakowiec. Codziennie można spotkać na wrzosowej nawierzchni pasa startowego liczne ekipy modelarzy. Latem ubiegłego roku były przeprowadzone skoki spadochronowe z samolotu An-2.

Każdy pasjonat lotnictwa, który będzie przebywał w okolicy Kościerzyny, koniecznie musi odwiedzić to urokliwe miejsce... A sezon właśnie się zaczyna!

tekst i zdjęcia: Krzysztof Godlewski 

48
57