Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

EC 135 dla HEMS z Gdańska

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2010-03-15 Autor: Godlewski Krzysztof

Kolejną baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wyposażona w nowoczesny śmigłowiec Eurocopter EC-135. Tym razem powód do radości ma załoga HEMS z Gdańska. Piloci, ratownicy medyczni i lekarze przesiadają się z wysłużonego Mi-2 do Eurocoptera. Jak mówią - To jak porównanie syrenki i mercedesa. Lepsza maszyna, większe możliwości. W porównaniu ze śmigłowcem Mi-2, Eurocopter jest szybszy, lżejszy, ma większy zasięg, a co najważniejsze może latać w nocy.

Dzięki nowej maszynie promień działania zespołu HEMS w tym samym czasie zwiększył się z 60 do 90km. EC 135 to lekki dwusilnikowy śmigłowiec. który w razie awarii jednego silnika może bezpiecznie kontynuować lot na drugim silniku. Małe rozmiary i mniejsza średnica wirnika głównego ułatwiają lądowanie śmigłowca w terenie przygodnym. Każdy szczegół kabiny medycznej był poddany szerokim konsultacjom, jest efektem analizy doświadczeń lekarzy i ratowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

A wszystko po to, by ergonomia i wyposażenie medyczne dokłądnie odpowiadały potrzebom zespołów HEMS oraz transportowanych pacjentów. W kabinie medycznej zastosowano unikalne  rozwiązania, zainstalowano sprzęt medyczny, który stawia ten śmigłowiec na równi z karetkami specjalistycznymi. Na wyposażeniu znajduje się między innymi defibrylator, respirator, zestaw pomp fuzyjnych. W ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Etap II realizowana będzie budowa nowej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku. Inwestycja obejmie budowę hangaru wraz z zapleczem socjalno-technicznym i stację paliw, a także płyty postojowe dla śmigłowców. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 5mln zł. Rozpoczęcie budowyplanowane jest na drugą połowę 2011r.

tekst: Krzysztof Godlewski zdjęcia: Krzysztof Horn video: Marek Piotrowski
45
49