Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Chuck Force One

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2012-09-13 Autor: Franczyk Michał

We wtorek 11 września na lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku jak co tydzień przyleciał samolot polskiego przewoźnika czarterowego Bingo Airways. Nie było by w tym nic szczególnego gdyby nie fakt, że po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć najnowszego A320 SP-ACK w specjalnym malowaniu promującym lizaki uwielbiane przez dzieci i dorosłych :)

Biały Airbus z namalowaną na kadłubie maskotką i hasłem reklamowym producenta lizaków Chupa Chups oraz z logiem produktu na ogonie zyskał swój słodki wygląd dzięki współpracy Bingo Airways z producentem tych słodkości. Do floty przewoźnika dołączył 22 sierpnia a już następnego dnia wykonał swój pierwszy czarterowy lot do Hurghady. Na pokładzie Chucka (tak Bingo nazywa swój nowy nabytek) wszystkim podróżującym dzieciom są rozdawane lizaki.

Chuck został wyprodukowany w 2005 i zakupiony przez amerykańską grupie leasingową ACG. 13 stycznia 2006 roku został wypożyczony do indyjskich linii Air Deccan otrzymując znaki rejestracyjne VT-DKV a dwa lata później do Kingfisher Airlines pozostając z ta samą rejestracją. W barwach tego przewoźnika samolot latał niespełna 4 lata. Od 2011 roku  wszedł w posiadanie irlandzkiej korporacji leasingowej ALC i po zwróceniu przez borykającego się z problemami finansowymi Kingfishera otrzymał tymczasowe znaki N292AL. Po przebazowaniu do Dublina otrzymał irlandzkie tymczasowe znaki rejestracyjne EI-EXO a po wyleasingowaniu samolotu przez Bingo Airways zmieniono rejestrację na polską SP-ACK oraz naniesiono wyżej opisane malowanie.

Bingo Airways to dość młoda linia lotnicza na polskim niebie. Wystartowała w połowie maja bieżącego roku posiadając we flocie jednego uśmiechniętego Airbusa 320 o rejestracji SP-ABK. Od początku działalności przewoźnik wykonuje rejsy czarterowe dla tour operatorów oraz przejął większą część rejsów zakontraktowanych przez upadłe linie OLT Express. W sezonie letnim część rejsów Bingo Airways było obsługiwanych wynajętymi samolotami innych linii lotniczych. Chuck Force One jest drugą maszyna we flocie przewoźnika.

W galerii zdjęcia Chucka wykonane podczas pierwszej wizyty na gdańskim lotnisku.

Tekst : Michał Franczyk
Fot. : Michał Franczyk, Sebastian Lemański, Krzysztof Godlewski