Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Bombardowanie celów podwodnych

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2013-03-08 Autor: Franczyk Michał

W środę wieczorem na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie zakończyło się dwudniowe szkolenie bojowe załóg śmigłowców Mi-14PŁ. Głównym celem szkolenia było doskonalenie umiejętności w niszczeniu celów podwodnych przy wykorzystaniu bomb szkolnych P-50 oraz głębinowych PŁAB-250.

Blisko 30 bomb P-50 oraz PŁAB-250-120 zrzuciły załogi śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ podczas dwudniowego szkolenia w zwalczaniu celów podwodnych. Loty na poligon morski w Ustce realizowano w dniach 5 i 6 marca, w dzień oraz w warunkach nocnych.

Naprowadzanie uzbrojonego śmigłowca Mi-14PŁ na cel może odbywać się  przy wykorzystaniu wyrzucanej pławy radiosygnalizacyjnej, która stanowi punkt odniesienia dla systemu poszukiwawczo uderzeniowego KRYL. Elementy tego systemu automatycznie wyliczają optymalne parametry manewru do przeprowadzenia ataku oraz punkt zrzutu bomb. W trakcie tego typu szkoleń swoje umiejętności w przygotowaniu śmigłowców do lotów na zastosowanie bojowe doskonalą również specjaliści personelu inżynieryjno lotniczego. Proces przygotowania bomb obejmuje między innymi transport na płytę lotniska, rozładowanie i demontaż zabezpieczeń, uzbrojenie, podwieszenie w luku bombowym oraz przygotowanie do współpracy z systemami użycia uzbrojenia na śmigłowcu.

Na wyposażeniu Grupy Lotniczej Darłowo znajduje się obecnie 8 śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) Mi-14PŁ. Głównym zadaniem ich załóg jest poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych, samodzielnie lub w składzie lotniczo - okrętowych grup poszukiwawczo - uderzeniowych. Mogą one również wykonywać zadania rozpoznania jednostek nawodnych i wskazywania celów znajdujących się poza zasięgiem środków radiolokacyjnych okrętów. Mi-14PŁ są wyposażone w systemy wykrywania i śledzenia okrętów podwodnych: opuszczaną stację hydroakustyczną, detektor anomalii magnetycznych oraz wyrzucane pławy radiohydroakustyczne. Maszyny te mogą być uzbrojone w bomby głębinowe lub torpedę MU-90. Załoga "czternastki" w wersji ZOP składa się z dwóch pilotów, technika pokładowego oraz nawigatora odpowiedzialnego za obsługę systemów poszukiwawczo uderzeniowych śmigłowca.

www.bl.mw.mil.pl
Fot. Aviateam.pl

52
36