Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Boeing 787 Dreamliner LOT szkolił się w Gdańsku

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2012-11-24 Autor: Franczyk Michał

W piątek 23 listopada na lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku dzień rozpoczynał się jak co dzień. Odbywały się rutynowe starty i lądowania samolotów rejsowych i nic nie zapowiadało żadnych urozmaiceń, może poza piękną, słoneczną pogodą, której dawno już u nas nie było.

Około godziny 11.00 ten codzienny spokój został pozytywnie zakłócony, gdy na podejściu do pasa 29 pojawił się najnowszy nabytek LOT-u, najnowocześniejszy samolot pasażerski na świecie - Boeing 787 Dreamliner. Dostarczony 15 listopada do Warszawy samolot o numerze rejestracyjnym SP-LRA miał tego dnia wykonywać swoje pierwsze loty szkoleniowe na lotnisku w podkrakowskich Balicach, ale na tym lotnisku panowało zamglenie i piloci zdecydowali się przekierować szkolenie do Gdańska, gdzie warunki do tego były idealne.

Wieść o nieplanowanym pojawieniu się pierwszego w Europie Dreamlinera w barwach LOT-u na gdańskim lotnisku rozeszła się błyskawicznie i już w godzinę w okolicach lotniska obserwowały go dziesiątki spotterów, przedstawicieli mediów oraz zwykłych ludzi chcących zobaczyć ten wspaniały samolot z bliska. Okazji do tego w tym dniu było sporo, ponieważ samolot w ramach programu szkoleń pilotów przekwalifikowujących się na ten typ maszyny do pasa podchodził aż 16 razy, wykonując przy tym: touch-and-go, czyli lądowanie i start bez zatrzymania, go-around, czyli odejście na drugi krąg i cztery pełne lądowania z przekołowaniem na płytę postojową.

Ponownie Dreamliner odwiedzi gdański port lotniczy 2 grudnia. Tego dnia odbędzie się prezentacja i zwiedzanie samolotu dla zaproszonych gości i przedstawicieli mediów. Przy tej okazji zaprezentujemy Wam ten samolot szerzej.

Piękna pogoda i wspaniały samolot zaowocowały udanymi zdjęciami, które prezentujemy w naszej galerii.

Tekst: Michał Franczyk
Fot.: Michał Franczyk, Krzysztof Godlewski, Sławomir Rodak, Sebastian Lemański
84
44