Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Aviateam na linowieckim niebie

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2014-08-30 Autor: Kirschenstein Krzysztof

W ostatni weekend wakacji na zaproszenie właściciela lądowiska Leszka Romańskiego i byłego dowódcy 34. PLM MW kmdr. dypl. pil. rez. Stanisława Felnera odwiedziłem wraz z redakcyjnym kolegą Jarkiem lądowisko Linowiec, które położone jest w pobliżu Starogardu Gdańskiego, w samym sercu urokliwego krajobrazowo Kociewia. Pogoda w piątek 29 sierpnia 2014 roku od samego rana była wymarzona na wykonywanie lotów. Po dotarciu późnym popołudniem na lądowisko, Stanisław Felner wraz z Leszkiem Romańskim i Tadeuszem Górskim powitali nas na swoim lądowisku z nieukrywanym na twarzach entuzjazmem. Tradycyjnie zostaliśmy najpierw zaproszeni na kawę do hangaru, aby w przyjaznej atmosferze omówić plan wspólnych lotów. Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć oczywiście wspomnień i anegdot z ich życia lotniczego pod sztandarem nie byle jakiego pułku, bo samego 34, w którym służyli. W tak zacnym gronie z niezliczoną ilością wrażeń, udaliśmy się w piątkę do przygotowanych na płaszczyźnie lądowiska samolotów. Stanisław, Leszek i Tadeusz z dumą pokazali nam swoje samoloty oraz cały teren, udzielając przy tym standardowego instruktażu. Już w trakcie pierwszego wylotu nie mogło zabraknąć oczywiście tradycyjnego "kosiaka" nad lądowiskiem. Loty tego dnia wykonywaliśmy nad Starogardem Gdańskim, Pelplinem, Tczewem i Gniewem. Pod koniec obfitującego w piękne wrażenia dnia, pogoda troszkę się psuła, co widać na zdjęciach. Mimo tego udało się wykonać zaplanowane loty. Niestety dzień nieubłaganie dobiegał końca i trzeba było kończyć kolejną, lotniczą przygodę. Zadowoleni, spełnieni i uśmiechnięci z małym żalem, że to już koniec, wracaliśmy do swoich domów z poczuciem miło spędzonego ostatniego weekendu wakacji w tak doborowym gronie.


PS.

Lech Romański - pomysłodawca, właściciel i zarządzający lądowiskiem. Były pilot wojskowy w stopniu kapitana, pierwsza klasa pilota w lotnictwie myśliwskim, instruktor, absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej z 1980 roku. Przez cały okres swojej służby w lotnictwie wojskowym związany z 34. Pułkiem Lotnictwa Myśliwskiego w Gdyni - Babich Dołach. Wykonywał loty na samolotach: TS-8 Bies, Lim-2, SB Lim 2, Lim-5, MiG-21bis, MiG-21UM i TS-11 Iskra, w cywilu pilot motolotniowy i samolotów ultralekkich. Obecnie lata na Remos G3 Mirage, SP-STST.


Stanisław Felner - były pilot wojskowy, w stopniu komandora, mistrzowska klasa pilota w lotnictwie myśliwskim, instruktor, absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, promocja 1982 roku. Cała służba w lotnictwie wojskowym, od pilota do dowódcy pułku. Latał na samolotach: SBLim-2, TS-11 Iskra, Lim 6bis, MiG-21bis, MiG-21UM oraz na samolocie I-22 Iryda. Obecnie lata ultralekkim Zodiakiem CH 601, OK-LUA46.


Tadeusz Górski - absolwent Akademii Rolniczej w Szczecinie,najmłodszy lotniczym stażem w ekipie. Kilka lat temu "złapał" lotniczego bakcyla. W przerwach pomiędzy lataniem uprawia jare, ozime, rzepak i lucernę. Lata na Remos G3 Mirage, OK-QUA05. Lider wprowadzania nowych technologii i nowinek technicznych.


Tekst Krzysztof Kirschenstein

Zdjęcia Jarosław Kania i autor

72
29