Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

"Anakondą" na porodówkę

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2014-06-28 Autor: Franczyk Michał

Załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM "Anakonda" z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej RP uczestniczyła dzisiaj (sobota, 28 czerwca) w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebowała znajdująca się na promie kobieta, u której rozpoczęła się akcja porodowa. Kobieta została bezpiecznie przetransportowana na ląd i przekazana obsadzie karetki pogotowia.

O godzinie 14.10 załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM została powiadomiona, że u kobiety znajdującej się na promie "Stena Spirit" rozpoczęła się akcja porodowa i wymaga ona natychmiastowego transportu do szpitala. W chwili otrzymania sygnału jednostka znajdowała się w odległości 40 mil morskich na północny zachód od Rozewia. "Anakonda" dyżurująca na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach wystartowała do akcji ratowniczej o godzinie 14.26. Po 26 minutach lotu znajdowała się nad promem. Ratownik po zejściu na pokład jednostki natychmiast przygotował kobietę do podjęcia za pomocą noszy. O 15.14 załoga rozpoczęła lot w kierunku lądu, by o 15.44 wylądować na lotnisku w Gdyni. Tam kobieta została przekazana obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca W-3RM "Anakonda":
- kmdr ppor. pil. Adam Sołopa (dowódca);
- st. chor. szt. pil. Edmund Kutnik (drugi pilot);
- mł. chor. Grzegorz Burakowski (ratownik);
- st. chor. szt. Dariusz Dudulski.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej RP jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

W tym roku to 4 akcja ratownicza na morzu z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej RP. Od początku lat 90 ubiegłego wieku załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 546 akcjach ratowniczych, udzielając pomocy 287 osobom.

kmdr ppor. Czesław Cichy

36
31