Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Zmarł Marian Mikołajczuk

Kategoria: Pozostałe wydarzenia Utworzony: 2011-04-11 Autor: Kirschenstein Krzysztof

W niedzielę 10 kwietnia 2011 roku w godzinach wieczornych zmarł nagle w warszawskim szpitalu Marian Mikołajczuk. Był autorem wielu bardzo ciekawych materiałów związanych z lotnictwem wojskowym; opisywał je w takich czasopismach, jak „Lotnictwo” czy „Lotnictwo z Szachownicą”. Zmarły prowadził również serie monografii jednostek lotniczych. Starał się przybliżać wszystkim sympatykom lotnictwa chociażby znane nam pułki lotnicze dzięki takim publikacjom jak: „Lotnicze tradycje Białej Podlaskiej”, „66 Lotniczy Pułk Szkolny”, „Samolot myśliwski Mig-15”, „Historia Polskiego Lotnictwa Wojskowego 1945-1962”, „Jak-23”, „Uzbrojenie ZSRR i Rosji 1945-2000-2002” (2 części).

Był autorem i współautorem wielu innych wydań, a także w miarę możliwości starał się jak najlepiej opisywać w swoich materiałach lotniczych nasze powojennego lotnictwo wojskowe, dokumentując je też wspaniałymi, unikatowymi fotografiami. Dla nas, stosunkowo młodych miłośników lotnictwa, jest to niepowetowana strata. Autor miał w planach już przygotowane kolejne ciekawe materiały cyklu dotyczącego pułków lotniczych czy monografie samolotów. Ostatni projekt, nad którym pracował, to studium samolotu Ił-28 i 32 pułku z Sochaczewa.
Okazuje się, że nieubłagany czas zabrał do wieczności kolejnego, wielkiego człowieka, który poświęcił wiele czasu pasji lotnictwa. Niech pamięć o Nim nie zaginie, zwłaszcza w najnowszych czasach, gdy tempo życia rośnie gwałtownie, a ludzie odchodzący do historii nad wyraz boleśnie często niestety popadają w zapomnienie.
Cały zespół „Aviateam” składa Rodzinie Zmarłego szczere kondolencje.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę 16 kwietnia w Białej Podlaskiej. Msza rozpocznie się o godz 12.00 w kościele przy ul Brzeskiej P.W. Narodzenia Marii Panny po czym pochowek nastąpi na cm. parafialnym przy ul Janowskiej.

Krzysztof Kirschenstein


67
59