Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

ZLOT-2013 - ostatni w obecnych strukturach

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2013-10-22 Autor: Godlewski Krzysztof

Największy ZLOT wszystkich typów statków powietrznych SZ RP tylko w Poznaniu - Krzesinach. ZLOT 2013 - egzamin w powietrzu i na ziemi.
 
Najważniejsi dowódcy w polskim lotnictwie wojskowym będą uczestniczyć 22 - 24 października w dorocznym kursie szkoleniowo metodycznym pk. "ZLOT-2013".
 
W pierwszym dniu szkolenia, w trakcie lotów na 21. Centralny Poligon Lotniczy w Nadarzycach, odbędą egzamin z umiejętności pilotażowych i bojowych.
 
Następnie w obiektach należących do 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny, prawie 50 dowódców skrzydeł, baz, eskadr i grup działań lotniczych reprezentujących Siły Powietrzne, Wojska Lądowe i Marynarkę Wojenną przystąpi do sprawdzianu z wiedzy specjalistycznej. Komisja oceniać będzie znajomość między innymi prawa lotniczego, zasad planowania i monitorowania lotów procedur operacyjnych, nawigacji ogólnej i radionawigacji, łączności i eksploatacji statków powietrznych.
 
Ostatnią fazą kursu będzie szkolenie metodyczne. W planie przewidziano m.in. tematy dotyczące przyszłości Sił Powietrznych, prac nad powołaniem władzy lotnictwa państwowego, wniosków z wdrażania pierwszego etapu nowego systemu szkolenia lotniczego w "Szkole Orląt", systemu jakości, bezpieczeństwa lotów, zmian głównych regulaminów i instrukcji obowiązujących w lotnictwie wojskowym, wniosków z udziału w misjach wojskowych, przygotowania do wdrożenie systemu szkolenia w oparciu o samolot AJT oraz sposobów podniesienia poziomu sprawności statków powietrznych.
 
Kurs będzie także okazją do rozmów o tym, co czeka lotników w 2014 roku, w kontekście zmieniających się centralnych organów dowodzenia wojskiem. Uczestnikami "ZLOTU-2013" będą przedstawiciele komórek MON, Sztabu Generalnego WP, Dowództwa Operacyjnego SZ, Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Inspektoratu Wsparcia SZ, ITWL, WIML, WSOSP, wojskowych zakładów lotniczych, Centrum Operacji Powietrznych - Dowództwa Komponentu Lotniczego, Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego SZRP, Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej SZRP, Centrum Doktryn i Szkolenia SZ i grupy organizacyjnej Dowództwa Generalnego RSZ.
 
Za całość "ZLOTU-2013" odpowiada dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski, który podkreśla, że kurs i egzamin kierowniczej kadry lotnictwa sił zbrojnych stanowi podsumowanie tegorocznego szkolenia w jednostkach lotniczych, szczególnie intensywnego w Siłach Powietrznych.kpt. Marlena BIELEWICZ
oficer prasowy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego
ul. T. Kościuszki 92/98
61-716 Poznań
tel. (061) 8572 262
kom. 519 038 210
rzecznik2blt@wp.pl

zdjęcia: Marek Purat

44
37