Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Zgrupowanie spadochronowe na gdyńskim lotnisku

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2014-05-08 Autor: Franczyk Michał

Od poniedziałku, 5 maja, na lotnisku w Gdyni Babich Dołach trwa pierwsze w tym roku szkolenie spadochronowe. W zgrupowaniu organizowanym przez Gdyńską Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczą instruktorzy i personel latający jednostek lotnictwa morskiego oraz instruktorzy z jednostek 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Zgrupowaniem dowodzi kmdr ppor. Sebastian Smuga z Dowództwa BLMW, jego zastępcą ds. szkolenia w powietrzu kpt. Mirosław Orzeszek z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego a zastępcą ds. szkolenia na ziemi kpt. Marek Szwedo z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Celem szkolenia, które potrwa do piątku, 9 maja, jest doskonalenie czynności oraz utrwalanie nawyków podczas przygotowania i realizacji skoków spadochronowych a także przypomnienie i utrwalanie nawyków postępowania w sytuacjach szczególnych. Ponadto podczas zgrupowania instruktorzy doskonalą organizację i metodykę szkolenia spadochronowego a personel latający zalicza obowiązkowe elementy szkolenia indywidualnego.

Skoki spadochronowe to obowiązkowy element szkolenia wysokościowo - ratowniczego zarówno dla personelu latającego jak i instruktorów spadochronowych. Każdy kto wchodzi w skład załogi samolotu lub śmigłowca powinien oddać w ciągu swojej służby co najmniej 3 skoki. Instruktor aby zachować swoje uprawnienia, w zależności od wyszkolenia i poziomu posiadanych uprawnień, powinien wykonać od 20 do 40 skoków w ciągu roku.

kmdr ppor. Czesław Cichy
www.bl.mw.mil.pl
54
41