Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Załoga Anakondy uratowała obywatela Szwecji

Kategoria: Pozostałe wydarzenia Utworzony: 2015-09-18 Autor: Kirschenstein Krzysztof

Załoga śmigłowca W-3RM Anakonda uczestniczyła dzisiaj w nocy (piątek, 18 września) w akcji ratowniczej na Bałtyku. Tym razem pomocy potrzebował mężczyzna znajdujący się na pokładzie promu Stena Vision. W 2015 roku to już 23 akcja ratownicza na morzu z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Załoga dyżurna śmigłowca Anakonda z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego została zaalarmowana o godzinie 3.21. Z przekazanych informacji wynikało, że na pokładzie promu Stena Vision znajduje się mężczyzna uskarżający się na silne bóle w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem. Anakonda dowodzona przez kpt. pil. Marcina Abłażewicza wystartowała z lotniska w Gdyni Babich Dołach o godzinie 3.32. Prom płynący z Gdyni do Karlskrony znajdował się wówczas około 35 mil morskich (65 kilometrów) na północ od Łeby. Po 45 minutach lotu maszyna znajdowała się już w rejonie akcji ratowniczej gdzie załoga wykonała manewr zawisu a na prom opuszczony został ratownik. Udzielił on choremu

pierwszej pomocy i przygotował do podjęcia na pokład śmigłowca za pomocą noszy. Operację podjęcia na pokład Anakondy utrudniał silny wiatr, który w rejonie prowadzonej akcji wiał z prędkością do 15 m/s. O godzinie 4.27 mężczyzna znajdował się już w śmigłowca lecącego w kierunku lądu. 30 minut później Anakonda wylądowała na lotnisku w Gdyni gdzie chory, przytomny i w stanie stabilnym, został przekazany obsadzie karetki pogotowia.

W tym roku to już 23 akcja ratownicza z udziałem załogi śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uczestniczyli w 581 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 307 osobom.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego W-3RM Anakonda:

  • kpt. pil. Marcin Abłażewicz (dowódca załogi);

  • ppor. pil. Paweł Estal (drugi pilot);

  • st. chor. szt. Stanisław Czujkowski (ratownik);

  • st. chor. szt. Robert Kotyński (technik pokładowy).

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca całodobową gotowość do prowadzenia działań SAR (poszukiwawczo-ratowniczych) z powietrza nad obszarami morskimi. Strefa polskiej odpowiedzialności w tym zakresie obejmuje obszar ponad 30 000 km? powierzchni morza. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tej strefie to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.

Tekst i foto rzecznik BLMW kmdr ppor. Czesław Cichy


22
18