Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Załoga Anakondy pomogła obywatelowi Litwy

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2015-02-22 Autor: Franczyk Michał

Załoga śmigłowca W-3RM "Anakonda" udzieliła wczoraj (sobota, 21 lutego) pomocy obywatelowi Litwy z podejrzeniem zawału. Mężczyzna został podjęty z pokładu promu i bezpiecznie przetransportowany na ląd. W tym miesiącu to już czwarta akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

W sobotę o godzinie 12.35 załoga śmigłowca pełniąca dyżur na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego została powiadomiona, że na pokładzie promu towarowego znajdującego się około 30 mil morskich na północ od Łeby znajduje się mężczyzna uskarżający się na ostry ból w klatce piersiowej. Jedenaście minut później z lotniska w Gdyni Babich Dołach wystartowała ?Anakonda? dowodzona przez kmdr ppor. pil. Adama Sołopę. O godzinie 13.17 maszyna znajdowała się już nad promem a załoga natychmiast przystąpiła do operacji podjęcia chorego. Po wykonaniu zawisu nad pokładem, na prom opuszczony został ratownik, który przygotował mężczyznę do transportu za pomocą noszy. Po 12 minutach zakończono operację podjęcia poszkodowanego a załoga "Anakondy" obrała kurs powrotny w kierunku lądu. O godzinie 13.48 maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni gdzie mężczyzna, przytomny, został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.

Skład załogi śmigłowca W-3RM:

kmdr ppor. pil. Adam Sołopa (dowódca załogi);
kpt. pil. Sebastian Bąbel (drugi pilot);
chor. Krzysztof Wasylczuk (ratownik);
st. chor. szt. Edward Sokołowski (technik pokładowy).
 
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej to jedyna w Polsce formacja lotnicza utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System wspiera załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km? powierzchni morza.

Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców Marynarki Wojennej uczestniczyły w 562 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 296 osobom.

kmdr ppor. Czesław Cichy
15
22