Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Zakończono testy ulepszeń aerodynamicznych Eurofightera

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2015-07-22 Autor: Godlewski Krzysztof


 

Modyfikacja zwiększa sterowność i zdolność do przenoszenia broni

 

Airbus Defence and Space pomyślnie zakończył próby w locie ulepszeń aerodynamicznych myśliwca wielozadaniowego Eurofighter Typhoon, które mają na celu zwiększenie sterowności samolotu i jego zdolności do przenoszenia broni.

Zestaw modyfikacji aerodynamicznych (Aerodynamic Modification Kit, AMK) stanowi część szerszego programu zwiększania manewrowości Eurofightera (Eurofighter Enhanced Manoeuvrability, EFEM). 

Modyfikacja obejmuje głównie dodanie listew na kadłubie oraz powierzchni nośnych mocowanych u nasady skrzydła (LERX), które zwiększają maksymalną siłę nośną wytwarzaną przez skrzydło o 25 proc., co przekłada się na większe tempo zakręcania, mniejszy promień skrętu oraz łatwiejsze pozycjonowanie dziobu przy niskich prędkościach ? są to kluczowe zdolności myśliwca podczas walk powietrznych.

Wprowadzenie AMK nie tylko zwiększy obecne możliwości Eurofightera jako myśliwca wielozadaniowego, ale również zapewni większy potencjał rozwoju, ułatwiając integrację przyszłych konfiguracji powietrze-ziemia i znacznie zwiększając gamę zastosowań samolotu, co przełoży się na jego większą efektywność w zwalczaniu celów naziemnych.

Próby w locie zwieńczyły około pięć lat badań. Piloci doświadczalni Eurofightera, do których na późniejszych etapach dołączyli piloci operacyjni z Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii, odbyli 36 lotów z Manching w Niemczech na egzemplarzu IPA7 (samolot z produkcji seryjnej z oprzyrządowaniem telemetrycznym).


Airbus Defence and Space

33
17