Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Zabezpieczenie szkolenia przeciwlotników

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2014-04-06 Autor: Franczyk Michał

Przez dwa dni (1 i 2 kwietnia) 44. Baza Lotnictwa Morskiego uczestniczyła w zabezpieczeniu szkolenia bojowego pododdziałów przeciwlotniczych Marynarki Wojennej. Szkolenie przeciwlotników zgrupowanych na poligonie w Ustce wspierały załogi patrolowo - rozpoznawczej Bryzy z Siemirowic oraz śmigłowca Mi-2 z Darłowa.

W ramach wsparcia szkolenia pododdziałów przeciwlotniczych Marynarki Wojennej (8. i 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego oraz Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego) zgrupowanych na poligonie w Ustce załoga patrolowej Bryzy z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach dwukrotnie wykonała zadanie zrzutu bomb oświetlających SAB-100MN-E. Bomby pełniły rolę imitatorów celu powietrznego podczas strzelania bojowego. Zrzut zrealizowano z takim wyliczeniem, aby można było prowadzić strzelanie do celów znajdujących się na wysokości około 1000 metrów. Przeciwlotnicy prowadzili również strzelanie z armat w punkt będący lustrzanym odbiciem prawdziwej pozycji śmigłowca. W tym przypadku rolę ?celu? pełnił śmigłowiec Mi-2 z Darłowskiej Grupy Lotniczej.

44. Baza Lotnictwa Morskiego posiada na wyposażeniu siedem samolotów patrolowych Bryza w wersji An-28B1R przystosowanych do przenoszenia na podwieszeniu zewnętrznym (pod owiewką podwozia głównego) dwóch bomb oświetlających SAB-100MN. Po zrzucie i zadziałaniu zapalnika  z korpusu bomby wyrzucane są ładunki oświetlające opadające na spadochronach.

kmdr ppor. Czesław Cichy
www.bl.mw.mil.pl

40
50