Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Wzmożony ruch na gdyńskim lotnisku w związku z wielką paradą

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-06-27 Autor: Franczyk Michał

W ubiegłym tygodniu na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach panował większy niż zazwyczaj ruch statków powietrznych. Wszystko to w związku z przygotowaniami do wielkiej parady morskiej oraz z samym przelotem w dniu parady.

Od poniedziałku do środy (20-23 czerwca) w treningach do przelotów w szyku nad okrętami Marynarki Wojennej brały udział statki powietrzne 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. Były to trzy śmigłowce: dwa Mi-14PŁ i jeden Mi-14PŁ/R, który pierwszy raz zaprezentował się publicznie (z Grupy Lotniczej Darłowo) oraz trzy samoloty M-28 Bryza różnych typów z Grupy Lotniczej Siemirowice. Materiały filmowe i zdjęciowe, które mogliście oglądać z przygotowań, były wykonywane ze śmigłowca Mi-8 MTV-1 zadysponowanego do tego celu przez miejscową Bazę Lotnictwa Morskiego ze śmigłowca Mi-14PŁ/R oraz samolotu "Bryza" bis. W związku z przedsięwzięciem na płycie gdyńskiego lotniska dyżurowała dodatkowa załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM Anakonda.

W dniu parady na lotnisku wylądowały trzy śmigłowce Mi-14PŁ i jeden Mi-14PŁ/R oraz cztery samoloty M-28 Bryza. Dodatkowe statki powietrzne stanowiły zapas dla biorących udział w przelocie. Po paradzie, w momencie wylotu śmigłowców do Darłowa, mieliśmy okazję pierwszy raz obejrzeć przelot w szyku trzech Mi-14PŁ, a także obserwować przylot śmigłowca pokładowego SH-2G Kaman, który w trakcie parady znajdował się na fregacie ORP "Kościuszko".

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z gdyńskiego lotniska wykonanych podczas wizyt "czternastek" i "Bryz".

Tekst Michał Franczyk
Zdjęcia: Michał Franczyk, Krzysztof Kirschenstein
55
60