Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Wojownicy ze Świdwina

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2010-04-14 Autor: Godlewski Krzysztof

Świdwin - miasto położone w województwie zachodniopomorskim nad rzeką Regą. Niespełna 16tys. mieszkańców, przemysł spożywczy, drzewny i przetwórstwa tworzyw sztucznych .Ktoś by powiedział - miasteczko jakich wiele. Jednak akcenty lotnicze można zobaczyć już w samym centrum miasta. W parku miejskim dostojnie prezentuje się Lim-5 mówiący o nierozerwalnej więzi Świdwina z lotnictwem wojskowym. Kilka kilometrów na wschód od centrum miasta położone jest nowoczesne lotnisko wojskowe, którym włada 21 Baza Lotnicza. Tam stacjonują samoloty myśliwsko-szturmowe Su-22. należące do 7 oraz 40 Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Tradycje lotnicze ziemi świdwińskiej sięgają lat 50tych ubiegłego stulecia. 40 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego sformowano w październiku 1951 roku na krakowskich Balicach.

Pułk ten w 1952 roku został przebazowany na lotnisko w Mierzęcicach (obecny port lotniczy Katowic), a w styczniu 1953 roku pułk trafił na lotnisko docelowe do Świdwina. W 1971 roku 40 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego przemianowano na 40 Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Szturmowego. W 1982 roku zmieniono nazwę na 40 Pułk Lotnictwa Myśliwsko - Bombowego i pod tą nazwą latano w Świdwinie aż do roku 1999. W tym też roku rozformowano 40PLM-B i na jego bazie sformowano 39 Eskadrę Lotnictwa Taktycznego, 40 Eskadrę Lotnictwa Taktycznego oraz 11 Bazę Lotniczą. Jednostka uzbrojona była w następujące typy samolotów: Po-2, Jak-11, Jak-23, MiG-15, Lim-2, Lim-5, MiG-17PF, MiG-21, Lim-6,TS-11 Iskra, Su-22M4K i Su-22UM3 40 Eskadra Lotnictwa Taktycznego wyposażona jest w samoloty myśliwsko-bombowe Su-22, a klucz łącznikowy ma również samoloty TS-11 Iskra. Zadana 40 Eskadry Lotnictwa Taktycznego: - udział w ćwiczeniach lotniczych w kraju i za granicą, - realizowanie programu osiągania zdolności bojowych POZB-99(Combat Ready)


Dowódcy 40 elt
Kpt. pil. Cezary Wasser - 23.08.1999-01.09.2002
Mjr. pil. Mirosław Tomaszewski - 01.09.2002-04.02.2004
Mjr. pil. Wojciech Maniewski - 04.02.2004-01.07.2004 (czasowo)
Kpt. pil. Dariusz Maciąg - 01.07.2004-02.10.2006
Mjr. pil. Wojciech Maniewski - 02.10.2006-23.01.2008
Mjr. pil. Robert Kantowicz - 24.01.2008-25.05.2008 (czasowo)
Ppłk. pil. Ireneusz Łyczek - 25.05.2008 do chwili obecnej

tekst: Krzysztof Godlewski
45
44