Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Wizyta personelu RAF

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-10-26 Autor: Godlewski Krzysztof

W ramach współpracy międzynarodowej wizytę w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego odbył personel Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii z bazy lotniczej w Northolt. Celem wizyty było zapoznanie z aktualną strukturą, wyposażeniem i zadaniami grup lotniczych stacjonujących w Siemirowicach i Darłowie oraz omówienie dalszej współpracy jednostek.

    Na zaproszenie dowódcy 44 Bazy Lotnictwa Morskiego kmdra pil. Jarosława Andrychowskiego delegacja personelu Royal Air Force (RAF) z bazy w Northolt przebywała z roboczą wizytą na lotniskach w Siemirowicach i Darłowie. Do Siemirowic goście przylecieli w niedzielę (23 października) na pokładzie samolotu HS125 z 32 (The Royal) Squadron stacjonującego w Northolt. Wizyta rozpoczęła się od spotkania z personelem lotniczym 44 bazy oraz zapoznania się z wyposażeniem i specyfiką zadań wykonywanych przez grupę lotniczą stacjonującą na lotnisku w Siemirowicach. W poniedziałek delegacja z Wielkiej Brytanii udała się na pokładzie samolotu Bryza na spotkanie z personelem grupy lotniczej w Darłowie. Po zapoznaniu z wyposażeniem i zadaniami grupy dowódca bazy RAF Gp Capt Tim O'Brien odbył lot zapoznawczy na pokładzie śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R. W drugim dniu wizyty delegacja odwiedziła 22 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Malborku.  Na lotnisku delegację z Wielkiej Brytanii powitał dowódca szkolenia lotniczego mjr pil.Krzysztof Stobiecki. Mjr Stobiecki był również pilotem, który zapoznał Tima O'Briena z procedurą przygotowania do lotu samolotem MiG-29 oraz wykonał razem z brytyjskim gościem lot szkolną wersją tegoż samolotu. Po wylądowaniu Brytyjczyk przyznał, że nie spodziewał się, iż MiG-29 jest tak precyzyjny w sterowaniu. Gość bazy był zadziwiony nadzwyczajną manewrowością w końcu niemałego naszego myśliwca.

    W środę, przed wylotem do Northolt, goście spotkali się z dowódcą Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdrem pil. Tadeuszem Drybczewskim.

    Wzajemna współpraca siemirowickich lotników z jednostkami RAF stacjonującymi w Northolt ma już wieloletnią historię. Rozformowana pod koniec ubiegłego roku 30 Kaszubska Eskadra Lotnicza była kontynuatorką tradycji lotników morskich z 304 Dywizjonu Ziemi Śląskiej im. ks. Józefa Poniatowskiego. Northolt to historyczna baza polskich lotników z okresu II wojny światowej. Na tym lotnisku stacjonowały samoloty 302 i 303 Dywizjonu. Przed bramą bazy znajduje się Spitfire z biało-czerwoną szachownicą i napisem "POLAND". W Northolt znajduje się również pomnik upamiętniający poległych lotników polskich oraz historyczna mesa poświęcona lotnikom polskich dywizjonów myśliwskich.