Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Wieczorna akcja ratownicza na Bałtyku

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-12-22 Autor: Franczyk Michał

Dzisiaj (czwartek, 22 grudnia) śmigłowiec Marynarki Wojennej przeprowadził akcję ratowniczą na Bałtyku. Załoga śmigłowca udzieliła pomocy obywatelowi Indonezji ze statku "Bremen Hunter". Jednostka znajdowała się na pozycji około 35 mil morskich na północ od Rozewia. Mężczyzna został podjęty przez załogę śmigłowca i przetransportowany na ląd. W tym roku była to 18 akcja ratownicza na Bałtyku z udziałem śmigłowca Marynarki Wojennej.
   
Służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne, że pomocy potrzebuje mężczyzna na statku "Bremen Hunter". Ze wstępnych informacji przekazanych służbom SAR wynikało, że doznał urazu głowy i jak najszybciej powinien zostać przewieziony do szpitala.

Do akcji ratowniczej skierowano śmigłowiec Marynarki Wojennej RP Anakonda dyżurujący na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. Śmigłowiec pod dowództwem kpt. mar. pil. Adama Sołopy wystartował o godzinie 17:45. Od lotniska w Gdyni Babich-Dołach do pozycji prowadzenia akcji było 95 kilometrów. Po 33 minutach lotu śmigłowiec osiągnął rejon akcji. Załoga Anakondy przystąpiła do manewru podjęcia chorego mężczyzny. Na pokład statku zszedł chor. mar. Krzysztof Bilecki (ratownik pokładowy z Anakondy).

O godzinie 18:35 chory został podjęty na pokład śmigłowca za pomocą noszy, a następnie przetransportowany na lotnisko w Gdyni, gdzie czekała na niego karetka. O godzinie 19:06 śmigłowiec wylądował na lotnisku. Mężczyzna był przytomny. W stanie stabilnym przekazano go obsadzie karetki.

Skład załogi śmigłowca Anakonda:
- kpt. mar. pil. Adam Sołopa - d-ca załogi
- kpt. mar. pil. Piotr Smolarek - drugi pilot
- chor. mar. Krzysztof Bilecki - ratownik
- st. bosm. szt. Mirosław Ochtera - technik pokładowy

Była to 18 akcja ratownicza z udziałem lotnictwa Marynarki Wojennej RP w tym roku. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 519 akcjach, udzielając pomocy 267 osobom.

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej RP jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą wyszkolone załogi śmigłowców w ciągłej gotowości do prowadzenia akcji ratowniczych nad obszarami morskimi z powietrza. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią śmigłowce typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

www.bl.mw.mil.pl
Zdjecia Marian Kluczyński - Biuro Prasowe MW
Zdjęcie na stronie głównej - Sebastian Lemański

78
58