Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

W Powidzu rusza kolejne sojusznicze szkolenie

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2014-04-01 Autor: Franczyk Michał

Od poniedziałku 31 marca na lotnisku 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu rusza kolejna rotacja amerykańskiego pododdziału lotniczego (Aviation Detachment) w Polsce.

Trzy samoloty C-130J Hercules i ponad 100 amerykańskich żołnierzy (w większości z 37 eskadry lotnictwa transportowego w Ramstein, Niemcy) jest już w gotowości do rozpoczęcia wspólnego z naszymi Siłami Powietrznymi szkolenia.

Przez najbliższe dwa tygodnie będą się odbywały intensywne, charakterystyczne dla lotnictwa transportowego loty -  transport i zrzut ładunków oraz skoczków spadochronowych (6 Brygada Powietrznodesantowa, jednostki Wojsk Specjalnych), starty i lądownia na płaszczyznach trawiastych, a także współdziałanie w mieszanym ugrupowaniu powietrznym z wyjściem na czas w określonym punkcie. W szkolenie zaangażowane będą myśliwce - zarówno F-16 z Krzesin i Łasku, jak i Mig-29, które wykonywać będą misje COMAO (Composite Air Operation - połączona operacja powietrzna) - zarówno jako eskorta samolotów transportowych, jak i ich przeciwnicy. Obszar wykonywanych zadań obejmować będzie Pustynię Błędowską, poligon drawski, rejon Powidza i wydzielone strefy pilotażu. Dodatkowo samoloty amerykańskie ćwiczyć będą zrzuty z użyciem systemu JPADS (Joint Precision Airdrop System) systemu precyzyjnego dostarczania ładunku na spadochronach z wykorzystaniem GPS, oraz loty w nocy w ugrupowaniu z wykorzystaniem NVG (Night Vision Goggles - gogli noktowizyjnych). W szkoleniu oprócz pilotów, techników, meteorologów, kontrolerów ruchu lotniczego i obsługi lotniska będzie też uczestniczył personel ośrodków dowodzenia i naprowadzania. Pobyt Aviation Detachment na powidzkim lotnisku zakończy się 12 kwietnia.

Tekst i foto: kpt. Włodzimierz Baran
Oficer Prasowy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego

39
31