Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Uroczysty wieczór płk pil. rez. Leopolda Stachowskiego

Kategoria: Pozostałe wydarzenia Utworzony: 2012-01-15 Autor: Kirschenstein Krzysztof

W sobotę 14 stycznia 2012 roku w restauracji "Róża Wiatrów" w Gdyni swoje 75 urodziny obchodził znakomity niegdyś pilot 34 PLM MW i OPK - płk pil. rez. Leopold Stachowski. Podczas tej uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawiciela redakcji Aviateam.pl, z którą Jubilat jest serdecznie związany. Wśród najbliższej rodziny oraz wielu zaproszonych gości byli też ci, z którymi wspólnie przecierał podniebne szlaki, choćby Jan Sadowski czy Paweł Armatyński oraz niecodzienny gość radziecki pil. płk Vładimir Yudkin z małżonką Natalią. Warto przy tej okazji napisać parę słów o samym Jubilacie, który wciąż jest pełen wigoru, nie ustając w dążeniu do przekazywania przyszłym pokoleniom wspaniałych epizodów z życia nie tylko lotniczego; znacząc tym samym swój ślad w historii powojennego okresu polskiego lotnictwa wojskowego, którego częścią niewątpliwie był.

Zaznaczyć warto tutaj, że ponad 50 lat temu jego pokolenie znalazło się w okresie burzliwego szkolenia, kiedy nasze bogate lotnictwo polskie wcześniej sprawdzone w teatrze działań wojennych pokazało najwyższy kunszt rzemiosła lotniczego; tym samym przeszło do legendy o niezwyciężonych lotnikach spod biało - czerwonej szachownicy. Okres, w którym rozpoczynał swoją drogę pilota myśliwskiego, charakteryzował się wielką dynamiką latania. Niejeden raz wówczas przecież wydarzały się awarie czy katastrofy lotnicze, a były one związane m.in. z wysłużonym sprzętem czy też niedoskonałością ówczesnych metod szkoleniowych. To one właśnie tak naprawdę rodziły się na ich własnych doświadczeniach i owocowały w dalszym szkoleniu, gdy kształciły i wychowywały w duchu patriotycznych wartości kolejne pokolenia lotnicze. Warto zaznaczyć, że mimo wielu niesprzyjających okoliczności, w jakich wychowywał i kształcił się Leopold Stachowski (okres głębokiego komunizmu), jego niezłomny duch, młodość i szaleńczy entuzjazm wzorowany na asach latających w II wojnie światowej pokonały wszystkie trudności stawiając naszego Jubilata w szeregach wyróżniających się pilotów myśliwskich w kraju.

Na koniec tego krótkiego sprawozdania z pięknej uroczystości chciałbym przytoczyć słowa pilota myśliwskiego i jedynego kosmonauty polskiego, generała Mirosława Hermaszewskiego, który miał możliwość i przyjemność latać w 34 PLM w Gdyni z Leopoldem Stachowskim, odkrywając możliwości samolotu MiG-21. Wyśmienity kolega Leopolda Stachowskiego wyraził wszystko w krótkim zdaniu: " Miałem szczęście i honor latać z Lopkiem, którego profesjonalizm, odwagę i to coś, co posiada prawdziwy pilot, szczerze podziwiałem i jak mogłem najpełniej z tego czerpałem, aby Jemu dorównać".

Panu pułkownikowi rezerwy pilotowi Leopoldowi Stachowskiemu z okazji 75 rocznicy urodzin z wyrazami uznania za wkład w historię polskiego lotnictwa wojskowego, z życzeniami zdrowia, ciągłej aktywności i pogody ducha na kolejne lata składa cały zespół redakcji Aviateam.pl.

Tekst i zdjęcia Krzysztof Kirschenstein