Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Udział 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w kolejnej edycji programu TLP

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-04-28 Autor: Godlewski KrzysztofKolejny wylot. Kolejne szkolenie. Kolejne cenne doświadczenie i wiedza. 2 maja 2011 r. po raz drugi lecą do hiszpańskiej bazy Albacete, by wziąć udział w międzynarodowym szkoleniu lotniczym prowadzonym przez Tactical Leadership Programme.

Pięć samolotów wielozadaniowych F-16, czterech pilotów 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego wraz z personelem zabezpieczającym w liczbie ok. 55 osób zmierzy się z programem taktyki, doborem technik wykonywania lotów oraz wystandaryzowanych (NATO-wskich) procedur podczas realizacji wielonarodowych operacji lotniczych w najtrudniejszej i najbardziej prestiżowej „szkole lotnictwa”.

W majowej edycji, pod okiem instruktorów i kolegów biorących udział w szkoleniu, polskie załogi przećwiczą: planowanie operacji powietrznych z udziałem międzynarodowych sił koalicyjnych zgodnie z dokumentami funkcjonującymi w Siłach Powietrznych NATO, ofensywne działania lotnicze (Ofensive Counter Air), w ramach których prowadzone będą uderzenia na cele naziemne (Surface Attack Tactics), a także defensywne działania lotnicze (Defensive Counter Air).

Ponadto szkoła TLP daje możliwość doskonalenia umiejętności dowodzenia ugrupowaniami bojowymi samolotów w środowisku taktycznym, zbliżonym do realnego pola walki oraz sprawdzenia nowych koncepcji taktycznych poprzez ich praktyczne wykorzystanie.

Program ten na trwale wrasta w roczny cykl szkolenia lotniczego polskich „Jastrzębi”. Bierzemy w nim udział od 2009 r. Początkowo w trzykrotnej edycji programu we Florennes (Belgia) kurs ukończyło czterech pilotów z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. W 2010 roku (już do bazy Albacete w Hiszpanii) poleciał personel latający z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, a w marcu 2011 po raz kolejny w programie uczestniczyli piloci z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu – Krzesinach.

Po raz pierwszy w historii Polskich Sił Powietrznych w szkoleniu TLP razem z polskimi załogami F-16 wezmą udział polskie załogi MiG–29 wydzielone z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Dowódcą komponentu lotniczego szkolenia, w którym weźmiemy udział od 2 maja i do 27 maja br., został wyznaczony Inspektor Bezpieczeństwa Lotów 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego – mjr pil. Piotr Ostrouch.


       Tactical Leadership Programme to najtrudniejsza, ale i najbardziej prestiżowa „szkoła lotnictwa” m.in. ze względu na warunki pogodowe przeniesiona z miejscowości Florennes do Hiszpanii w roku ubiegłym. Ta międzynarodowe organizacja z założenia powołana jest do rozwijania umiejętności zastosowania taktyki, doboru technik wykonywania lotów oraz wystandaryzowanych (NATO-wskich) procedur podczas realizacji wielonarodowych operacji lotniczych.

Wykorzystuje doktrynę NATO, nie należąc jednak ani do jej struktur, ani do Hiszpańskich Sił Powietrznych. Polska ma status gościa i płaci za udział swoich pilotów w kursach. Obecnie tworzy ją i finansuje 10 państw członkowskich - Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, USA, Wielka Brytania i Włochy. Państwa te ponoszą koszty finansowe funkcjonowania TLP i kolektywnie decydują o jego kształcie, bo to, co najistotniejsze, co jest filarem i jednocześnie siłą programu, to wspólnie zgrane działanie i wzajemna operatywność.

Oficer prasowy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego
kpt. Marlena BIELEWICZ

www.2slt.sp.mil.pl


51
62