Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Udana akcja ratownicza na Bałtyku

Kategoria: Pozostałe wydarzenia Utworzony: 2015-09-24 Autor: Kirschenstein Krzysztof

308 uratowanych osób - to dotychczasowy bilans działań lotników morskich w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego. Dzisiaj w nocy (czwartek, 24 września) załoga śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kolejny raz wystartowała na wezwanie z morza o pomoc.

Załoga dyżurna śmigłowca W-3RM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego została zaalarmowana o godzinie 1.25. Z przekazanych informacji wynikało, że na pokładzie promu Optima Seaways znajduje się mężczyzna wymagający ewakuacji medycznej na ląd. Anakonda dowodzona przez st. chor. szt. pil. Waldemara Domańskiego wystartowała o godzinie 1.48. Jednostka pływająca na trasie Kłajpeda - Kilonia znajdowała się wówczas około 110 kilometrów na północny-zachód od lotniska w Gdyni Babich Dołach. Po osiągnięciu rejonu akcji ratowniczej na statek opuszczony został ratownik i lekarz. Udzielili oni mężczyźnie pierwszej pomocy i przygotowali do podjęcia na pokład śmigłowca za pomocą noszy. Cała operacja - od opuszczenia ratownika do podjęcia chorego - trwała 14 minut. O godzinie 2.27 poszkodowany obywatel Litwy z raną kłutą brzucha znajdował się już w śmigłowcu. 20 minut później Anakonda wylądowała na lotnisku w Gdyni gdzie mężczyzna, przytomny i w stanie stabilnym, został przekazany obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego W-3RM Anakonda:

  • st. chor. szt. pil. Waldemar Domański (dowódca załogi);

  • ppor. pil. Paweł Estal (drugi pilot);

  • por. Robert Hałasa (lekarz);

  • chor. Krzysztof Bilecki (ratownik);

  • mł. chor. Mirosław Ochtera (technik pokładowy).

W tym roku to już 24 akcja ratownicza z udziałem załogi śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 582 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 308 osobom.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca całodobową gotowość do prowadzenia działań SAR (poszukiwawczo-ratowniczych) z powietrza nad obszarami morskimi. Strefa polskiej odpowiedzialności w tym zakresie obejmuje obszar ponad 30 000 km powierzchni morza. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tej strefie to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.

tekst i foto kmdr ppor. Czesław Cichy


39
23