Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Trzynasta Bryza w Marynarce Wojennej

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2012-04-12 Autor: Franczyk Michał

Lotnictwo morskie wzbogaciło się o samolot transportowy An-28. Przyjęta 12 kwietnia z Sił Powietrznych (33.Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu) maszyna o numerze 1003 wzmocni klucz samolotów transportowych 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. Przejęta maszyna wyprodukowana została 5 listopada 1994 roku i posiada nalot ponad 3100 godzin. Będzie ona trzecim samolotem tego typu w tej jednostce i trzynastym w Marynarce Wojennej. Przebazowania samolotu z Powidza do Gdyni dokonała załoga w składzie: kpt. mar. pil. Jarosław Jastrzębski, kpt. mar. pil. Marek Buczek i chor. szt. mar. Tomasz Hyży. Pozyskana maszyna charakteryzuje się tym, że posiada hydraulicznie otwieraną tylną klapę, co ułatwia desantowanie skoczków. Jeszcze w tym roku planowane jest przejęcie z Sił Powietrznych kolejnej takiej maszyny.

Dotychczas klucz samolotów transportowych posiadał dwa An-28TD, które rozpoczęły służbę na przełomie 2001 i 2002 roku. Łącznie wylatały ponad 4000 godzin. Maszyny te mogą być konfigurowane do wersji desantowej (transport i desant 17 skoczków z wyposażeniem), transportu medycznego (6 chorych na noszach i 8 w pozycji siedzącej) lub pasażerskiej. Mogą również transportować ładunki o masie do 1700kg. Do zadań klucza należy między innymi zabezpieczenie oficjalnych wizyt zagranicznych dowódcy Marynarki Wojennej, transport personelu biorącego udział w zagranicznych kursach i szkoleniach, dostarczanie wyposażenia na okręty uczestniczące w manewrach, transport medyczny oraz zabezpieczenie szkolenia spadochronowego personelu latającego.
Pozostałe 10 morskich Bryz w wersji patrolowo rozpoznawczej i monitoringu ekologicznego bazuje w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach.

Tekst i fot. Marian Kluczyński
Biuro Prasowe MW