Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Szkolenie symulatorowe na samolotach C-130 Hercules

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-04-27 Autor: Franczyk MichałW dniach 11-19.04.2011 r. na szkoleniu symulatorowym w USA przebywało 2 pilotów i 2 techników samolotów C-130.

Szkolenie odbyło się w C-130 Tampa Training Centre na Florydzie. To ośrodek z ponad 20-letnim doświadczeniem w szkoleniu symulatorowym na tym typie samolotu, na wszystkich jego wersjach. Nasze załogi były w Tampie po raz pierwszy w zeszłym roku, inaugurując w siłach powietrznych początek szkolenia na symulatorach C 130. Obecnie, w ramach doskonalenia i podtrzymania umiejętności, raz do roku każda załoga odbywa na symulatorze pięciodniowy cykl szkoleniowy. Pozwala to nie tylko na przećwiczenie sytuacji niebezpiecznych i szczególnych, ale - przede wszystkim - na sprawdzenie współpracy załogi (CRM - Crew Resource Management) w takich okolicznościach. Szkolenie, które tu przechodzą, pozwala im oswoić się i przygotować na wiele ewentualnych zdarzeń. Są to te elementy, których w czasie normalnych lotów szkoleniowych nie da się zasymulować.

Każdy dzień szkolenia w Tampie rozpoczyna się od czterogodzinnej teorii, czyli przygotowania się do wykonania konkretnego zadania. Dopiero po jej zakończeniu lotnicy mogą udać się do symulatora, gdzie następne 4 godziny to wirtualny lot, w trakcie którego wszystko się może wydarzyć… Dość powiedzieć, że emocje, które mu towarzyszą, nie są bynajmniej wirtualne… Po pięciu dniach intensywnego szkolenia każdy z lotników ma na swoim koncie 16 godzin nalotu na symulatorze i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach jako jeden z członków załogi "Herculesa".

Następny wyjazd kolejnej grupy przewidywany jest w terminie 17-26 maja. W bieżącym roku planuje się wykonanie 8 tur szkoleń na symulatorze w Tampie tak, aby raz w roku każda załoga odbyła je raz w roku (podobnie jak załogi amerykańskich C-130).

Napisał: Włodzimierz Baran

Foto: Grzegorz Rola i Internet (kabina)

49
65