Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Sygnał wzywania pomocy pod Lęborkiem

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2012-01-20 Autor: Franczyk Michał

Służby ratownicze odebrały dzisiaj sygnał wzywania pomocy, który pochodził z okolic Lęborka. Sygnał emitował automatyczny nadajnik sygnałów wzywania pomocy, w które mogą być wyposażone np. samoloty. Do akcji poszukiwawczej skierowano śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej Anakonda. Załoga śmigłowca namierzyła źródło sygnału i odnalazła nadajnik.
   
Odbiór takiego sygnału przez ratownicze centra koordynacyjne może oznaczać, że doszło do wypadku lotniczego bądź jednostki pływającej.

W tym konkretnym przypadku sygnał odebrały stacje odbioru sygnałów satelitarnych w Kanadzie i Rosji. Sygnał ten został następnie przekazany do Ośrodka Koordynacji Poszukiwań i Ratownictwa Lotniczego (ARCC Aeronautical Rescue Coordination Centre) w Warszawie. Centrum to uruchomiło Policję, aby przeszukała rejon oraz Marynarkę Wojenną, aby wysłała tam swój śmigłowiec ratowniczy.

O godzinie 14:27 z lotniska w Gdyni Babich Dołach wystartował śmigłowiec Marynarki Wojennej Anakonda. Załoga rozpoczęła poszukiwanie w rejonie i namierzanie źródła emisji sygnału na częstotliwości ratowniczej. Około godziny 15:00 sygnał został zlokalizowany pod Lęborkiem. W tym rejonie został opuszczony ratownik, który na tamtejszym złomowisku odnalazł nadajnik emitujący sygnał. Nadajnik został wymontowany, zabezpieczony przez załogę Anakondy i przetransportowany na lotnisko Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach. Zostały powiadomione właściwe służby w celu zbadania zaistniałej sytuacji.

www.bl.mw.mil.pl

90
50